Adıgüzel, “Türkiye’deki rekolte de 785 bin ton öngörülmüş. 135 bin ton da devredenle toplam 920 bin ton. Oysa stokun 90 bin tonu geçmesi mümkün değil. Çünkü ihracat 590 bin, iç tüketim 120 bin, çürük vs. Geçen yılki gerçekleşen miktardan düştüğümüzde devreden 90 bin tonu geçmiyor. Yine geçen yıl 800 bin ton tahmin açıklanmış, ancak 690 bin ton gerçekleşmiş, %15 sapma olmuştu. Bu sene INC’nin toplantısı 8 Mayıs’ta başladı. Henüz o tarihte çotanak sayımı yapılmış değildi. Doğu Karadeniz’den 4, Batı Karadeniz’den 3 ilden kısıtlı verilerle bu sayılar oluşturuldu. Toptan hatalı.” Diye konuştu.

Kokarca rekolteyi düşürecek

İçeride ve dışarıda şişirme rakamlar ile bu şekilde dünya rekoltesi 1,5 milyon ton gösterilmiş dyen Adıgüzel, “ Ancak 1,2’yi geçme ihtimali görünmüyor. Ayrıca kokarca zararlısının yaratacağı en az %20 randıman kaybı rekolteye kilo bazında doğrudan %20 oranında etki edecektir. Daha hasat zamanına kadar meteorolojik şartlar nedeniyle de ilave kayıplar söz konusu olacaktır. Örneğin geçtiğimiz günlerde Trabzon ve Giresun’daki güçlü rüzgar ciddi hasara neden oldu. Bu açıklanan rekolte gerçekçi değildir. Arz fazlası algısı yaratarak fiyatı düşürmeye yönelik bir operasyondur.” Şeklinde konuştu.

Her yıl aynı taktik

Adıgüzel açıklamasını şöyle sürdürdü: “Her yıl tekrarlanan bilindik bir taktiktir. Geçen yıl Ferrero firması Rekabet Kurumu tarafından soruşturma altındayken piyasaya daha az müdahil olmuştu. Bu sene görülüyor ki soruşturmanın sona erdirilmesi, adeta olağan şüphelinin serbest bırakılması ile aynı oyunlar sahneye konulmuştur.” Haber merkezi

Adıgüzel’den Meclis’te Arıcı Tulumlu Protesto Adıgüzel’den Meclis’te Arıcı Tulumlu Protesto