Adıgüzel’le Metiner Tv’de kapıştı

Bir yandan Galata Köprüsü'nde Gazze için eylem yapılırken bir yandan İsrail'e yapılan ihracat nasıl  iştir?

Adıgüzel’in TUİK’ten resmi rakamlarla açıkladığı milyarlarca dolar ihracatı Metiner “büyük bir bölümü Filistin'e gidiyor olabilir” şeklinde yorumlayınca Adıgüzel’in cevabı sert oldu. 

Adıgüzel şunları söyledi:

“500'ün üzerinde gemi ile İsrail'e ihracat yapılmış. Lojistik savaşta her şeydir, savaş kaybettirir ya da savaş kazandırır.

İsrail'e ihracat aynen devam ediyor. Geçen yıldan bu yana hiçbir fark yok.

Özellikle bir rakamı gördüğümde gözlerime inanamadım. Silah ihracatı geçen yıla göre iki kat artmış.

Bu rakamları Türkiye İstatistik Kurumu’ndan aldık. 2023 yılı ilk on ayı 629 milyon dolarlık demir-çelik ihraç edilmiş. Demir-çelik silah yapımı dâhil olmak üzere her türlü ağır sanayide kullanılır. Toplamda da ilk on ay içinde 4,5 milyar dolarlık ihracat yapılmış. Bu nasıl iştir?

Bu ihracat yapan firmalara baktığımızda daha çok hükümete yakın olduğunu bildiğimiz firmalar örneğin MÜSİAD'a bağlı birkaç firma var. Bir mücadele veriliyorsa topyekün neden verilmiyor?

Sayın Erdoğan'ın oğlunun ve Binali Yıldırım'ın oğlunun bu ihracatlarda bazı firmalarla ortak olduğu iddia ediliyor. Bunlar açıklansın ya da yalanlansın.

İsrail ve ABD'nin desteklediği hain PKK, askerlerimizi şehit ediyor. PKK’ya gönderdikleri malzemeler ortada. O nedenle emperyalizm ile mücadele topyekûn verilir.”

Mehmet Metiner'in “doğru mu değil mi bilmiyorum ama” diyerek aktardığı İsrail'e yapılan ihracat kalemlerinin çoğunluğunun Filistin’e gittiği iddiası üzerine Adıgüzel tepki gösterdi. Adıgüzel şöyle devam etti;

“Bilmiyor musunuz ki İsrail Filistin'e su bile vermiyor. Ne konuşuyorsunuz siz?

Su bile verilmeyen yere 4,5 milyar dolar ihracat yapılacak. Mümkün mü?

Buradan bir çağrı yapıyorum, İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtları ile İsrail'e ihracat yapan firmalar ve firma sahipleri ortaya konsun. Kimin Filistin'deki çocuk ölümlerinden sorumlu olduğu ve kimin ülkeye ihanet etti ortaya çıksın.” Haber merkezi

Adıgüzel: Devlet Cemaatler Tarafından İşgal Edildi Adıgüzel: Devlet Cemaatler Tarafından İşgal Edildi

Editör: Soner Özdemir