Adıgüzel'in sözleri oldukça tartışmalı geçen ve sabaha karşı biten komisyona damgasını vurdu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in eğitimci değil siyasetçi, iktisatçı ve tarikatçı olduğunu söyledi.

Tarikatçı olduğunu bakanın kendisinin meclis kürsüsünden ifade ettiğini söyleyen Adıgüzel'in konuşmasından satır başları şöyle;

“Öğretmenlik meslek kanunu getiriyorsun içinde öğretmen yok. Avukatlık kanunu getiriyorsunuz avukatlar yok. Doktorlara şiddetle ilgili kanun geliyor için de doktor yok. Bakın bu kanunda başka neler yok; öğretmenin mali, sosyal ve anayasal hakları yok. Engelli öğretmenler yok. Ücretli öğretmenler yok, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları yok. Özel sektör öğretmenleri yok. Okullarda ücretsiz öğlen yemeği ve beslenme yok. Giriş kısmında temel ilkelerde öğretmenlerin karar süreçlerine katılacağına dair bir cümle konmuş ancak devamında böyle bir karar sürecine ilişkin bir ibare yok. Mülakatsız atama yok.

Atatürk ilkeleri sizi neden rahatsız etti

 Cumhurbaşkanının ve AK Parti'nin seçim beyannamesinde mülakatın kaldırılacağı vardı. Biz sadece kendi vaatlerimizdeyiz sizin vaatlerinizi de takip ediyoruz. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 2. maddesi ile çelişki var. Siz bu kanunda neleri çıkartmışsınız biliyor musunuz? Atatürk ilkelerini çıkarmışsınız. Anayasanın başlangıç ilkelerini çıkartmışsınız. İnsan haklarını, bilimselliği, demokrasiyi, laikliği ve toplumsal cinsiyet eşitliğini çıkartmışsınız. Çok merak ediyorum bunların hangisi sizi rahatsız etti?

Eğitim Fakültesi pasifize edildi

Bu teklifle eğitim fakülteleri pasifize edilip sıradanlaştırılıyor. Bu teklifle atanmayan bir milyona yakın öğretmene de bir çözüm bulmuşsunuz . Bu teklifle hepsi öğretmen olmaktan çıkıyor ve böylece atanmayan öğretmen kalmıyor. Bir çırpıda bu sorunu da hallediyorsunuz. Yeni müfredatı 10 yılda hazırlamışsınız ondaki sıkıntıları ise açıklamaya 10 yıl yetmez. Ama bu müfredatla Milli Eğitimin sorunları 2'ye inmiştir: 1. Milli değil 2. İçinde eğitim yok.

Milli Eğitim'e paralel olan TÜGVA, TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti gibi vakıflar. Bunların bazı okullarla yaptıkları protokolleri gördük. Ordu'da bir okulda uygulamalarını gidip gördüm. Yaz okulu adı altında protokol ile yaptıkları faaliyetler şunlar;

Din eğitimi ve Kur'an kursu… 2019 tarihli geçerli yönergenin 6. maddesinin 12. fıkrasında "Diyanet İşleri Başkanlığı dışında vakıf ve dernekler dâhil hiçbir gerçek ya da tüzel kişi tarafından Kur'an kursu açılamaz.” Bu kurumlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na paralel bir yapı oluşturuyorlar ve yasa dışı iş yapıyorlar.

Spor Faaliyetleri... Gençlik ve Spor Bakanlığımız ne güne duruyor?

Kitap okumayı sevdirme... Milli Eğitim Bakanlığı ne güne duruyor?

Özetle yaz okulu adı altında bu vakıflara yaptırdığınız şeyler, Diyanet İşleri, Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapması gereken konular. Adeta bu devlet kurumlarına paralel yapı oluşturuluyor. Bunu lütfen bir eleştiri değil uyarı olarak algılayın, tarih tekerrür etmez hatalar tekerrür eder. "Eğer ders alınsaydı tarih tekerrür eder miydi?" der Mehmet Akif Ersoy. Bu yaz okulları daha önce fetö'nün yaptığı Türkçe Olimpiyatlarının kopyasıdır. Bu vakıflar kamu kaynaklarını kullanıyor, kamu okullarını kullanıyor, devlet birimlerine eleman yerleştiriyorlar, adliye ve emniyetten destek alıyorlar, hatta mahkemelere de yansıdığı şekilde İstanbul il yöneticilerinin bagajından uzun namlulu silahlar çıktı. Lütfen kendi ayağınıza sıkmayın. Bu fetövari yapıların önümüzdeki süreçte sıkıntı olacağı açıktır.

Yusuf tekin Tarikatçıdır

Milli Eğitim Bakanımız bir eğitimci değil. Kendisi siyaset bilimcidir. Yusuf Tekin iktisatçıdır. Yine Yusuf Tekin eğitimci değil tarikatçıdır. Tarikatçı sözüne alındınız hemen cevap vereyim; Yusuf Tekin'in kendisi meclis kürsüsünden söylemiş, 17 Aralık 2023 pazar günü TBMM 38. birleşim... Ben de oradaydım. Bakan kürsüde şöyle dedi aynen okuyorum; "Sizin tarikat ve cemaat dediğiniz bizim STK dediğimiz yapılarla çalışmaya devam edeceğiz." Burada anlatmaya çalıştığımız, Yusuf Tekin'in kimliği, kişiliği, yetiştirilme tarzı bu kanun teklifine de sirayet etmiş. Kendisi bir siyaset bilimci ve işin içinde siyaset var. Kendisi iktisatçı ve özel okul vs. bir takım finansman var. Tarikatçı ve bu bahsettiğimiz vakıf ve cemaatler var." Haber merkezi

CHP’den yetkilere Çağrı: Kamu Binasını Cemaate Değil Öğrencilere Verin CHP’den yetkilere Çağrı: Kamu Binasını Cemaate Değil Öğrencilere Verin

Editör: Soner Özdemir