Karar göre 15 Mayıs itibarıyla akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak. Toplam 13 bin bayide 15 Mayıs itibarıyla fiyatlar güncellenecek.

Akaryakıt istasyonlarında 95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

EPDK dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceğini ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceğini de belirtti.

Katkı maddeleri için izin zorunlu

Akaryakıt Photo1

Açıklamada, tüketici nezdindeki belirsizliklerin önüne geçilmesinin, dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının amaçlandığı karara ilişkin, "Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir." ifadesine yer verildi.

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5'i geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebildiğini belirterek, bu işlem için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını da kaydetti.

AA

Benzin ve Motorine Yeni Zam Geliyor Benzin ve Motorine Yeni Zam Geliyor