Beyindeki sinir hücrelerinin zamanla ölerek işlevini yitirdiği bir hastalık olan Alzheimer, bilişsel bozuklukları içeren bir grup hastalığın en yaygın türü. Genellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan bu hastalık çok hızlı bir şekilde ilerler.

Kesin nedeni bilinmeyen bu hastalığın beyindeki anormal protein birikimi ve sinir hücrelerinin ölümü ile ilişkili olduğu düşünülmekte. Genetik faktörler, yaşlanma, beyin yaralanmaları ve bazı çevresel faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynayabileceği de belirtilmekte.

alzheimer 2

Alzheimer hastalığının tedavisi tam olarak mümkün olmasa da, bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri semptomların yönetilmesine yardımcı olabiliyor. Erken teşhis ve tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve yaşam kalitesi iyileştirilebilir. Ayrıca, hastanın ve bakıcının desteklenmesi ve eğitimi de önemli.

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir sağlık sorunu olan Alzheimer hastalığının belirtileri arasında hafıza kaybı, düşünce ve dil bozuklukları, karar verme güçlüğü, çevreye ve zaman algısında sorunlar olabilirken hastalık ilerledikçe kişi, tanıdık insanları tanıyamaz hale gelebilir, basit günlük görevleri yerine getiremez ve kişilik değişiklikleri gösterebilir.

Alzheimer Bulaşıcı Mı?

alzheimer

Son araştırmalar, 1985 yılında yasaklanan büyüme hormonu tedavisinin insanlar arasında Alzheimer’ın bulaşmasına neden olabileceğini öne sürdü. Fakat bilim insanları bu hastalığın haricinde büyüme hormonu tedavisi haricinde bulaşma ihtimal olmadığını da vurguladı.

Tiryaki Dili Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sebebi Elektronik Sigara Mı? Tiryaki Dili Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sebebi Elektronik Sigara Mı?

Editör: Merve Tepecik