Ordu'da Alzheimer hastası 70 yaşındaki Suzan Rüzgar, 4 gün önce kaybolduktan sonra bulundu. Aynı durumu bir daha yaşamaması için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından akıllı saat hediye edildi.

Geçtiğimiz günlerde Ordu'nun Altınordu ilçesi Gökömer Mahallesi'nde kaybolan 70 yaşındaki alzheimer hastası Suzan Rüzgar, kolluk kuvvetlerinin çalışmaları sonucu ormanlık bir alanda bulunmuştu. Bu haber üzerine harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediyesi, yaşlı kadının bir daha bu durumu yaşamaması için düşme, hareketsizlik gibi tehlikeli durumlarda bildirecek, kaybolma durumunda ise konum belirtecek cihaz olan akıllı saati Suzan Rüzgar'a teslim etti.

Daha öncesinde de 10 Şubat 2024 tarihinde kaybolan 80 yaşındaki Alzheimer hastası Fatma Pelit'e akıllı saat hediye edilmişti.

Akıllı Saat Nedir?

65 yaş üstü bireylerin kullanımına sunulan; konum görüntüleme, düşme sensoru ile tehlikeyi bildirme, ilaç hatırlatma ve nabız ölçme, fotoğraflı rehber ve hareketsizlik hatırlatıcı gibi özelliklerle donatılmış olan akıllı saat, hasta ile yakını arasında kolay ve sağlıklı iletişim sağlıyor.

Ordu Nöbetçi Eczane (06.06.2024) Ordu Nöbetçi Eczane (06.06.2024)

Editör: Atakan Öztürk