Farkında olmadan son sözlerini karaladığın kağıtların yıllar sonra eserleşmesi kimin aklına gelir? Belki de Nietzsche’nin gelmişti, belki de hissetmişti. Kendini bu kadar övüp aynı zamanda yermenin, kendini sürekli anlatmaya çalışmanın nedeni belki de bu histi.

1844'te Prusya Krallığı'nda doğan Friedrich Wilhelm Nietzsche, 19. yüzyılın en önemli ve aykırı düşünürlerinden biri olarak kabul ediliyor. Nihilizm namıdiğer hiççilik akımıyla hafızalarda yer tutan Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt, Putların Alacakaranlığı, İyinin ve Kötünün Ötesinde gibi eserleriyle tanınsa da onu tanımamızı sağlayacak asıl kitap bir başkası: Ecce Homo

Kısa, eleştiri tadında bir otobiyografi olan Ecce Homo, Nietzsche'nin ölmeden önceki son kitabı. Nietzsche'nin kendini nasıl bulduğunu ve sonra nasıl kaybettiğini, kimleri etkilediğini ve kimlerden etkilendiğini anlatan bu kitap bolca nefret, övgü ve eleştiri içeriyor. Nietzsche’nin kendi felsefini, evrimini ve eserlerini ele aldığı kitapta ahlaki birçok değerler yerilip yeniden yorumlanıyor.

Kendimedir nefretim ve sevgim

Nefreti çok güçlü Friedrich Nietzsche'nin. Kelimelerle dövüyor hatta öldürüyor nefret ettiği şeyleri, kişileri. Kadınlara duyduğu kin ve öfkeyi açıkça belirtiyor. Belki annesine duyduğu kızgınlık, belki de Salome'ye duyduğu…Çokça nefret ediyor kadınlardan. Almanlardan da nefret ediyor. Hatta Tanrı’ya da kızgın Nietzsche. Kitapta Tanrı ile konuşmalar yapıp, onunla tartışıyor.

Bazense çok şefkatli; genelde kendine. Kendine bahar üzüntüsünü atlatan bir yaz öğlesi diyecek kadar şefkatli. Bazen de çok güçsüz, kaderini kabullenip düşüncelere dalıyor ve daldırtıyor. Kabuğuna çekiyor ve yalnızlaşıyor bir kaplumbağa misali.

Peki neden?

Benim içinse yol gösterici, bir ayna tutuyor elleriyle hem kendine hem bize. Onunla beraber yaz öğlesi oluyorsunuz kimi zaman, kimi zaman da bir şeylerden nefret eden o kişi. Çevrenizle, bazen de Tanrı ile tartışırken buluyorsunuz kendinizi. Dürüst oluyorsunuz kendinize, en doğal ve saf, bir o kadar da yaralayıcı haliyle.

Kitabı okurken Nietzsche’yi yanınızda hissetmek olası. Sert üslubu, özgün bakış açısı ve düşünce derinliği ile Nietzsche'nin karşınıza oturmuş, sizinle sohbet ettiğini hissedebilirsiniz. Eserlerine ve yaşamına dair bir derinlik sunan kitapta Nietzsche neden yaptım, neden yazdım, neyi hedefledim, kimdim ve kim oldum sorularına cevap veriyor kendince.

1800’lerdeki Nietzsche'yi anlamanın, Nietzsche ile birlikte kendini de anlamanın en güzel yolu bu son kitap.