Denizlerde faaliyet gösteren 12 metreden küçük balıkçı gemileri ile iç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamında. Başvurular balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak.

Destekleme başvurularının yapılabilmesi için geminin Su Ürünleri Bilgi Sistemi’nde (SUBİS) kayıtlı olması ve başvuru tarihinde geçerli balıkçı gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi’ne sahip olması gerekmektedir. Ruhsat geçerlilik süreleri dolmuş ama ruhsat yenilemek için yasal bir engel bulunmayan gemi ruhsatına sahip balıkçılar, destekleme dönemi içerisinde ruhsatlarını yenileyerek,

Balıkçıların Destekleme Miktarı Belli Oldu Balıkçıların Destekleme Miktarı Belli Oldu
destekleme müracaatlarını yapabilecek. Birden fazla gemisi olan balıkçıların her bir gemi için ayrı ayrı başvuru yapması gerekiyor.

Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacak. Boy uzunluğu 0-4,99 metreye kadar olan gemilere 3.500 TL, 5-7,99 metre arası gemilere 4.250 TL, 8-9,99 metre arası gemilere 5.250 TL, 10-11,99 metre arası tüm balıkçı gemilerine ise 6.000 TL ödeme yapılacak.

Balıkçı gemisinin sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılara başvuru yapmaları halinde, ödenecek birim destekleme tutarının yüzde 25 daha fazlası olacak.

Balıkçıların destekten yararlanabilmesi için başvurularını 16 Şubat 2024 Cuma tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne mutlaka yapmaları gerekmekte. Haber Merkezi

Editör: Neşe Çakar Erkin