Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Perinatoloji Uzmanı Dr. Selçuk Atalay, Neonatoloji Uzmanı Dr. İrem İyigün’ün katkılarıyla, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda “Bebek Ölümleri Vaka Sunum Toplantısı” gerçekleştirildi.

Yeni Hükümet Konağı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Dursun Tüzün, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Timur, İl Sağlık Müdürlüğü Başkan ve Başkan Yardımcıları ile birlikte Ordu’da görev yapan sağlık çalışanları katıldı.

Il Sağlık Ölümler1

Her bir bebek ölümü incelenecek

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Dursun Tüzün, “Ülkemizde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde anne ve bebek ölümlerini önleme amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir. Bu kapsamda, her bir bebek ölümü detaylı ve titiz bir şekilde incelenerek nedenleri belirlenmekte ve benzer olayların tekrarını önlemek için kararlar alınmaktadır. Hedefimiz, bebek ölümlerinde önlenebilir nedenlerin minimum seviyeye indirilmesidir. Bebeklerimizin hayatlarının erken kaybı hem ailelerin hem de biz sağlık çalışanlarının içini acıtan bir durumdur. Bu sebeple, bu toplantıda bebek ölümlerini önleme konusunda bir araya gelmiş bulunmaktayız.” dedi.

Dursün Tüxün Il Sağlık Bebek2

Tüzün, “Bebeklerimizin yaşamlarının kıymetini bilmeli ve onların kaybını en aza indirmek için kararlılıkla çalışmalıyız. Hepimizin çabasıyla, bebek ölümlerini önleme konusunda daha büyük başarılar elde edeceğimize inanıyorum.” diyerek katılımcılara ve toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.