Dünya liderleri, 17 Ocak Çarşamba günü İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısında, COVID-19'dan 20 kat daha ölümcül olan varsayımsal bir virüs olan Hastalık X'i tartışmak üzere bir araya geldi.

Böyle bir virüsün şu anda var olduğu bilinmemekle birlikte, araştırmacılar, bilim adamları ve uzmanlar, böyle bir virüsle mücadele etmek için proaktif bir eylem planı hazırlamayı ve bir pandemi olarak ortaya çıkması durumunda sağlık sistemini hazırlamayı umut ediyorlar.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nden Dr. Amesh Adalja, "İnsandan insana verimli bir şekilde bulaşma yeteneğini geliştirebilecek çok yüksek ölüm oranlarına sahip virüs türleri var" dedi. "Bu tür bir virüsün ortaya çıkması, düşündüğümüzden daha erken gerçekleşebilir."

x-hastaligi-dso-samimi-haber

X Hastalığı Nedir?

2022 yılında Dünya Sağlık Örgütü, ortalığı kasıp kavurma potansiyeline sahip olduğuna ve daha fazla çalışılması gerektiğine inandıkları patojenlerin bir listesini oluşturmak amacıyla 25 virüs ailesini ve bakteriyi incelemek üzere 300 bilim adamını bir araya getirdi. Bu listede, kuruluş tarafından ilk kez 2018 yılında tanınan Hastalık X de yer alıyor.

DSÖ, virüsün "ciddi bir uluslararası salgının [bilinmeyen] bir patojenden kaynaklanabileceği bilgisini temsil ettiğini" söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çarşamba günü Davos'ta yaptığı açıklamada, COVID-19'un ilk "Hastalığımız X" olabileceğini ve bilim adamlarının ve uzmanların bu deneyimden aktif olarak ders aldığını söyledi.

DAVOS ZİRVESİ

Davos'ta Neler Tartışıldı?

Davos'taki toplantıda, Hastalık X'e karşı hazırlık için bir dizi önlem tartışıldı. Bunlar arasında:

  • Daha erken uyarı sistemleri geliştirme
  • Virüsleri tespit etmek ve bunlara karşı aşılar geliştirmek için daha fazla araştırma yapmak
  • Sağlık sistemlerini pandemilere karşı daha dayanıklı hale getirmek

Dr. Adalja

Uzmanlar Neler Diyor?

Uzmanlar, Hastalık X'e karşı hazırlık yapmanın önemli olduğunu söylüyor. Ancak, böyle bir virüsün ortaya çıkmasının kesin olup olmadığı veya ne zaman ortaya çıkacağı konusunda henüz bir fikir birliği yok.

Dr. Adalja, "Hastalık X'in ortaya çıkma olasılığı her zaman vardır" dedi. "Ancak, bunun bir pandemiye dönüşme olasılığı ne kadar yüksek? Bunu bilmiyoruz." dedi.

Atakan Öztürk

X Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? X Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Editör: Atakan Öztürk