Ordu İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada dünyada yaklaşık her 6 ölümden birinin, Türkiye’de ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Genellikle tütün kullanımı, fazla kilolu ya da obez olma, meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi risk faktörlerinden kaynaklanan kanser risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebildiğini de vurguladı. Erken tanı ve teşhis ile ise günümüz şartlarında kanserlerin %30-50’ye yakını iyileşme gösterdiğini de ekledi.

Her Yıl Milyonlarca Ölüm Önlenebilir

kanser 2

Dünya Kanser Günü, gerek kanser konusunda farkındalığı ve eğitimi artırarak gerekse dünyanın her yerindeki hükümetler ile bireyleri hastalığa karşı harekete geçmeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümün önüne geçmeyi amaçlamakta. İlk olarak 2005 yılında Türkiye’nin de işbirliği içerisinde olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenen Dünya Kanser Günü etkinlikleri,  izleyen yıllarda her yılın 4 Şubat günü UICC ve işbirliğindeki kuruluşlarla birlikte küresel düzeyde yürütülen kampanyalarla geleneksel hale geldi.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların kanserden korunmak ve uygun taramaları yaptırmak için Toplum Sağlığı Merkezlerine (TSM) bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’ne başvurabildiğini belirtti.

Acil Sağlık Hizmetleri Toplandı Acil Sağlık Hizmetleri Toplandı

Editör: Merve Tepecik