Ülke olarak içinde yaşadığımız enflasyon rakamları son derece yüksektir. Yüksek enflasyona neden olan etkenler nelerse; bunları bulup; çözümleyerek, zaman içinde enflasyonu tek  haneli rakamlara indirmemiz gerekiyor. Enflasyon tek haneli rakamlara indiğinde; güven gelecek; gereksiz mala talep duracak; yatırımlar artacak, işsizlik azalacak; yeniden istikrarlı büyüme gerçekleşecektir.

     Ülkemiz geçmiş bir yıl öncesi rakamlara göre tükettiğimiz petrolün % 8 ini üretir durumdaydı. Şu anda günlük petrol tüketimi; 800 bin ila 1 milyon varil arasında olduğu biliniyor. Gabar’da şu an itibarıyla günlük üretimin 35 bin varile çıktığı; ve çıkarılan petrolün tanker kamyon ve tırlarla rafinerilere taşındığı biliniyor. 2024 sonuna kadar açılacak yeni kuyularla günlük üretimin 100 bin varili geçeceği hesaplanıyor. Bu petrolün bir bölümünün daha; Batman Rafinerisinde kapasite artırılarak akaryakıta dönüştürülmesi; bölge ihtiyacını karşılıyacaktır.  Geri kalan kısmının da Adana İli  veya Hatay İli  Limanlarına boru hattıyla nakli; peşinden akaryakıt gemileriyle rafinerilere taşınması; petrolün kullanıma hazır hale dönüştürülmesi gerekiyor. Konunun Yetkililerinin açıkladığı bilgilere göre; 2024 sonunda üretimin 100 bin varile gelse bile; günlük ihtiyacımızın ancak % 18 ini karşılıyabileceği açıklandı. O halde petrol tüketimimiz hala yüksek rakamlarda seyredeceği ortadadır. Akaryakıt tüketimini daha aşağılara çekmek durumundayız. Gerçi günümüzde elektrikli araçların üretiminin artmasıyla; akaryakıt tüketiminin düşeceği hesaplansa da; elektrikli araçlarda batarya kızması sonucu yangın çıkabileceği, veya patlamaya yol açabileceği iddaaları vardır.

    O halde çözüm; özellikle nüfusu 250 bini aşan bütün İl veya İlçelerde; toplu taşımayı yaygın hale getirmek için 100 km hıza çıkabilen metro sistemlerini uygulamaya koymamız gerekiyor. Böylece şehiriçi ulaşımında da trafik sıkışıklığı problemini de çözmüş oluruz. Metro yapıldığında; günlük ihtiyaçlarda özel araç kullanımı en aza inecek; şehiriçi toplu taşıma problemi büyük ölçüde çözülecektir. Ayrıca Yurdumuz Genelinde Yüksek Hızlı Tren (YHT)  yaygınlaştığında ulaştırma problemini büyük ölçüde çözecek. Akaryakıt tüketimi en aza inecek; petrol ithalatından doğan veya doğabilecek yüksek döviz faturaları; daha aza inecektir.