Serbest piyasada 130 TL bandından 110 TL’ye kadar düşen fındık fiyatı yeni sezon öncesi üreticiyi korkuturken, Cemal Enginyurt’tan hem yaşanan düşüşe hem de hükümete tepki geldi.

Çay Üreticisine yapılan Fındık üreticine de yapılacak

Çay üreticisine verilen fiyatın fındık fiyatına da yansıyacağını söyleyen Enginyurt, “Çay fiyatı 17 TL olarak açıklandı ve üretici mağdur edildi. Fındık üreticine de çay da olduğu gibi hak ettiği fiyat verilmeyecek.” Dedi.

Birlikte üreticiye sahip çıkmalıyız

Enginyurt, 130 TL olan fındık fiyatının 110 TL’ye kadar düşmesi üreticinin mağdur edileceğinin kanıtıdır. Hükümet bu sezon üreticiye cimri davranacak ve zengin daha zengin fakir daha fakir hale getirecektir. Bu nedenle herkes birlik olarak fındık üreticinin hakkına sahip çıkmalıdır diye konuştu.

Fındık üreticinin giderler el yakıyor

Fındık fiyatının en az 160 TL olması gerektiğinin de altını çizen Enginyurt, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Fındık üreticinin gübreye, ilaca, işçiye verdiği para belli. Bunları ve ekonomik koşulları göz önünde bulundurduğumuzda fındık 160 TL civarında olmalıdır.

Birlikte mücadele etmeliyiz

Son olarak bölge siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşlarına seslenen Enginyurt, fındık üreticisinin hakkını alması için birlikte mücadele edelim. Çünkü hükümet üreticiye cimri davranacak. Buna karşı birlikte üreticinin hakkını savunmalıyız şeklinde konuştu.  Soner ÖZDEMİR

Cemal Enginyurt’tan sert tepki! Cemal Enginyurt’tan sert tepki!

Editör: Soner Özdemir