Üç çocuk annesi olan Saliha Öztürk, eşine yardım amacıyla başladığı koltuk döşeme işinde, mesleğin inceliklerini öğrenerek ustalaştı. Kendi ifadeleriyle, “Kimse ben koltuk döşeme ustasıyım diye başlamadı bu işe,” diyen Öztürk, hayatın onu bu mesleğe yönlendirdiğini belirtiyor.

Kadın Usta

Türkiye'de ilk ustalık belgesini alan kadın usta oldu

Ordu ve Türkiye’de mobilya döşemeciliği alanında ilk usta öğretici belgesini aldığını belirten Öztürk, "Ordu'da tekim koltuk döşemeciliği ustalığında ve Türkiye genelinde de koltuk döşeme ustası olarak ilk ustalık belgesini alan kişiyim. Bununla ilgili ödüllerde aldım. Ama koltuk döşeme işinde çalışan çok fazla kadın var, ama bir koltuk takımını alıp sıfırdan imal edipte ortaya çıkaran yok." ifadelerini kullandı.

Zorluklara rağmen mesleğini sürdürüyor

Koltuk döşemeciliğinin zorluklarına değinen Öztürk, başlangıçta kapalı bir şekilde çalışırken, işin gereklilikleri nedeniyle kıyafet değişikliğine gitmek zorunda kaldığını ve bu durumun toplumsal tepkilere yol açtığını anlatıyor. Ancak başarıya ulaştıkça, toplumun da kendisine “Bu doğru yoldaymış” demeye başladığını ifade ediyor.

Öztürk, "Ben bunu aslında yapmak istediğiniz bir şey varsa doğru olduğuna inanıyorsanız yapın. İnsanın kendi içinde bir yeteneği vardır bu yeteneği dışarı çıkarın. Bu el işi, kerpeten tutma, çivi çakma olabilir ama fark etmiyor hedeflerinizi ertelemeyin. Sevdiği şeyi yapmak aslında iş değil aslında, insanlar sevdiği şeyi yapıyorsa iş olarak görmüyorlar. Sevdiği şeyi yaparlarsa iş değil hobi olarak bakarlar." dedi.

Almanya'ya ihracat gerçekleştiriyor

Saliha Öztürk ve çalışanları, koltuk, sandalye, çekyat gibi ürünlerin yanı sıra, özel tasarım mobilyalar da üretiyor. Müşterilerin kendi tasarladıkları mobilyaları da hayata geçiriyorlar. Son 1.5 yıl içinde Almanya’ya 6-7 tır ihracat yaparak, uluslararası başarıya imza attılar.

Öztürk, büyük hedefler kurmaktan ziyade, hayatın tadını çıkarmak ve hobilerine zaman ayırmak istediğini belirtiyor. Ancak karşısına çıkacak güzel fırsatları değerlendirmeye de açık olduğunu ifade ediyor.

ÖZEL HABER/ATAKAN ÖZTÜRK

Editör: Atakan Öztürk