Lübnan merkezli Hizbullah tarafından fırlatılan roketler, İsrail'in kuzeyinde geniş bir alanı etkisi altına alarak yangına yol açtı. Peki İsrail'de yangın devam ediyor mu söndü mü? İsrail yangını son durum...

İsrail'de yangın devam ediyor mu söndü mü?

4 Haziran 2024'te Lübnan'daki Hizbullah tarafından İsrail'e fırlatılan roketler, İsrail'in kuzeyinde orman yangınlarına yol açtı. Yangınlar, Yukarı Celil bölgesini etkiledi ve Kiryat Şimona yerleşim yerlerinde hasara neden oldu. Taberiyye ve Kiryat Şimona bölgelerindeki yangınlarla ilgili İsrail medyasının raporuna göre, yangın kontrol altına alınmaya çalışılırken altı itfaiye personelinin yaralandığı bildirildi. Medya ayrıca, hava sıcaklığının 43 dereceyi aştığını ve Celile ile Golan bölgelerinde 15 yangın noktasının tespit edildiğini belirtti. Ordunun açıklamasında ise birliklerin yangınları kontrol altına aldığı ve insanların güvenliğinin tehdit altında olmadığı ifade edildi.

İsrail yangını son durum

İsrail medyasına göre, 6 itfaiye eri, Yukarı Celile'deki yangın söndürme çalışmaları sırasında yaralandı. Bazı kaynaklar yangınların kontrol altına alındığını, bazı kaynaklar ise hala devam ettiğini ve söndürme çalışmalarının sürdüğünü bildiriyor. Hizbullah ve İsrail arasında artan gerginlik yangınları da etkiliyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzl Halevi, yangın bölgeyi ziyaret ederek ülkenin "bir karar noktasına yaklaştığını" ifade etti.

İsrail ordusunun "saldırıya geçmeye hazır" olduğunu belirtti. Hizbullah'ın Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Al Jazeera televizyonuna, grubun İsrail ile çatışmayı genişletmeye çalışmadığını, ancak İsrail'in savaşı genişletmesi durumunda buna "yıkımla" yanıt verileceğini söyledi.

Editör: Kerim Gültaş