Fatih Altaylı ne dedi neden adliyede? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Fatih Altaylı Ne Dedi, Neden Adliyede

Gazeteci Fatih Altaylı, İstanbul Adliyesi'ndeki Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda, "suçu ve suçluyu övme" ile "halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama" suçlarından hakkında başlatılan iki ayrı soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade verdi. İfadesinin ardından Altaylı, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilerek yurt dışı çıkış yasağı ve imza şartıyla adli kontrol talebiyle karşı karşıya kaldı. Mahkeme, Altaylı'nın bu koşullarla serbest bırakılmasına karar verdi.

Altaylı'nın suçlamaları, 1 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenen "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşü sonrasında "Tevhid" bayrağı taşıyan İsmail Aydemir adlı kişinin Ege Akersoy'a yönelik yumruklu saldırısını öven bir paylaşım yapmasıyla ilgili. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Altaylı'nın söz konusu paylaşımı nedeniyle "suçu ve suçluyu övme" suçundan resen soruşturma başlatmıştı. Bu gelişmelerin ardından Altaylı'nın adli kontrol şartlarıyla serbest bırakılması mahkeme tarafından kararlaştırıldı.

Fatih Altaylı Kimdir

1982 yılında Cumhuriyet gazetesinde spor muhabirliği yaparak gazeteciliğe adım atan Fatih Altaylı, kariyerine 1986 yılında Güneş gazetesinde devam etti. Gelişim Yayınları'nda yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Güneş gazetesinin 1992 yılında kapanması sonrasında işsiz kalan Altaylı, 1993 yılında Best FM adlı özel bir radyo istasyonunun kurucu kadrosunda yer aldı.

Altaylı, 1995 yılında Kanal D'ye geçerek "Teke Tek" programını başlattı ve aynı dönemde Hürriyet gazetesinde de yazmaya başladı. Kanal D'den ayrıldıktan sonra Show TV'ye geçti, burada radyo yayınlarını ve Show TV'nin haber editörlüğünü üstlendi. 1996 yılında tekrar Kanal D'ye dönüp Doğan Yayın Grubu'nda çalışmaya devam etti, aynı zamanda Hürriyet gazetesinde yazarlık yaparken Radyo D'nin genel koordinatörlüğünü üstlendi. 2000 yılında Cine5 ile ortak yayın yaptı ve 2002 yazında Kanal D'nin haber yayın yönetmenliğine atandı.

Spor alanında da aktif bir rol üstlenen Altaylı, 2001-2002 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü'nde Mehmet Cansun yönetiminde ikinci başkanlık görevini üstlendi. Ancak, 27 Nisan 2021'de Galatasaray Spor Kulübü'nden ihraç edildi; fakat ihraç kararı 17 Ekim 2021'de yapılan genel kurul toplantısında çoğunluk üyelerin kararıyla iptal edildi.

Fatih Altaylı, 2005 yılında Doğan Medya Grubu'yla yollarını ayırdı. "Teke Tek" programını atv'ye taşıdı ve köşe yazılarına Sabah gazetesinde devam etti. Sabah gazetesinde genel yayın yönetmenliği de yapan Altaylı, TMSF'nin gazete ve atv'ye el koyması üzerine 2007 yılında istifa etti. Bir süre kendi sitesinde yazılarına devam etti, 2008 yılında Kanal 1 televizyonu ana haber bültenini sundu.

2009 yılından itibaren Turgay Ciner'in Habertürk gazetesinde genel yayın yönetmenliği görevini üstlenen Altaylı, 29 Mart 2014 tarihinde bu görevinden istifa etti. Habertürk yönetimi, 16 Mayıs 2023 itibarıyla "Teke Tek" programına son verdi. Altaylı, veda yazısında, Turgay Ciner ile özgürlüğü arasında bir denge kurmak istediğini belirterek Habertürk ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Günümüzde, kendi adını taşıyan internet sitesinde köşe yazıları yazan ve YouTube platformundaki kanalında gündemle ilgili içerikler üreten Fatih Altaylı, kariyerine geniş bir perspektiften devam etmektedir.

Editör: Haber Merkezi