Kermesi Yetim-Der Derneği, İHH Ordu Temsilciliği, AGD Fatsa Temsilciliği, TÜGVA Fatsa Temsilciliği, İlim Yayma Cemiyeti Fatsa Temsilciliği, Anka Spor Kulübü, Kızılay Fatsa Temsilciliği, Damla Derneği; MGV Fatsa Temsilciliği, Ensar Vakfı Fatsa Şubesi, Berat Derneği ve Fatsa Ünye Şehit ve Gazi Aileleri Derneği beraber düzenledi.

Kermesin açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Fatsa Temsilcisi Harun Ergün, “Siyonist katil İsrail, çocuk demeden kadın demeden yaşlı demeden Filistin topraklarında işlediği insanlık suçuna ve soykırıma tüm dünya dinine rengine mezhebine bakmaksızın dur demektedir. Bizler de Filistin’de bulunan mazlum ve mağdurların, aç ve susuz bırakılanların, kadın ve çocukların maruz kaldıkları bu zulme dur demek için, Filistin’deki anne ve çocukların sesi ve nefesi olup onlara bir nebze de olsa yardımcı olabilmek için kermes düzenledik. Bizler kasten öldüren, bombalayan, katleden, göz yuman, gizli ve açık destek olan bu sistematik kötülüğe hizmet eden zihniyeti şiddetle kınıyoruz. 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarla evlerinden, yurtlarından, canlarından olan Filistinli kardeşlerimizin özgürlüğüne kavuşuncaya dek yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz.” dedi.

Fatsa Filistin1

Kermeste konuşan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Filistin'de Anne Olmak temalı güzel farkındalık çalışmasında emeği geçen tüm kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Bugün bir annenin evde bir çocuğunun ateşi yükseldiğinde yaşamış olduğu tedirginlik, yaşamış olduğu korkunun üzüntünün ötesinde Filistin'de 7 ayı aşkın süredir her gün bomba sesleri ile, her gün savaş sesleri ile, her gün yeni bir komşusunun yeni bir aile bireyinin şehit olarak ahirete intikal ettiği bir yerde bizim burada yaşamış olduğumuz korkuların tedirginliklerin ne kadar hafif kaldığını görüyoruz. Diğer taraftan bir yıla aşkın bir süre önce tarihimizin en büyük afetlerinden birini bir deprem felaketi yaşadık. İnsanlar günlerce saatlerce evlerine giremedi. Kaldı ki Filistin'de her gün bomba sesleri ile insanlar evlerine giremiyor.” dedi.

“Boykot hassasiyeti artırılmalı”

Etem Kibar, “Bugün dünyanın birçok yerinde Filistin'e destek amaçlı farkındalık etkinlikleri oluyor. Biz Müslüman bir ülke olarak yapılan bu farkındalık çalışmalarına ne kadar destek oluyoruz ne kadar sahipleniyoruz bu kısmı gerçekten tartışmaya açık. Şehrimizde sivil toplum örgütlerimiz öncülüğünde daha önce yine Filistin ile ilgili destek yürüyüşü olmuştu ve oldukça ses getirmişti. Ben öncelikle böyle bir şehirde yöneticilik yapmaktan, böyle bir şehrin evladı olmaktan dolayı duyduğum gururu belirtmek istiyorum. Sivil toplum örgütlerimizin her biri kendi alanında bu işe gönlünü vermiş gönüllülük esası ön planda olan arkadaşlarım dan oluşuyor, onların yapmış olduğu etkinliklere destek olmak da bizim boynumuzun borcu.” dedi.

Kibar konuşmasını, “Özellikle Filistin sürecinde farkındalığın yoğun olduğu farkındalığın arttığı bir şehirdeyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte Filistin'e destek olma noktasında özellikle boykot noktasında gereken hassasiyetin daha da artmasının çalışmalarını hep beraber el birliği ile sürdüreceğimize inanıyorum. Filistin'de anne olmanın böyle bir dönemde ne kadar kıymetli olduğunu hep beraber görüyor ve yaşıyoruz. İnşallah STK’lerimizin büyük emekleriyle gerçekleşen bu organizasyon amacına hizmet eder ve hayal etmiş olduğumuz burada en üst seviyedeki desteği Filistin'deki kardeşlerimizin gerek maddi anlamda gerekse manevi anlamda bir farkındalık olarak ortaya koymuş oluruz.” diyerek sonlandırdı.

Fatsa Filistin2

“30 binin üzerinde şehit verdik”

Etkinliğe katılan Yazar Senai Demirci, “Çocuklarımız, torunlarımız yarın bize sorarsa savaşta siz ne yaptınız diye, yaptığımız etkinlikler sayesinde bir cevabımız olsun. Bu olaylar bize şunu gösteriyor. Dünya artık eskisi gibi olmayacak. 30 binin üzerinde şehit verdik, bunların çoğu bebek, masum çocuk. Filistinliler, Gazzeliler Rablerine hesaplarını kolay verecek ama bizim işimiz zor, biz nasıl hesap vereceğiz hala kara kara düşünüyorum. Hiç olmazsa şu meydanın şahitliği ile Rabbimize anlatacağımız bizi utandırmayan bir hikayemiz olsun.  Allah gönlümüzü işgallerden korusun, kalbimizi Siyonistlerin ezmesinden, faşistlerin erikmesinden korusun. Rabbim insanlığımızı da imanımızı da şahitliğimizi de bu meydan şahit olsun ki kabul eylesin.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından çocuklar tarafından çeşitli gösteriler düzenlendi. Kermesin konuşmalar bölümü Fatsa Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Mustafa Oran’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Ordu’da Filistin’e Tiyatro Oyunuyla Destek Ordu’da Filistin’e Tiyatro Oyunuyla Destek