Fevzi Türkeri kimdir kaç yaşında tahliye edildi? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Fevzi Türkeri Kimdir

1962'de Kara Harp Okulu'ndan, 1963'te ise Piyade Okulu'ndan mezun olan Türkeri, askeri kariyerinde önemli görevler üstlendi. 1975 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu ve 1990'da tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbeyle Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi komutanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

1994 yılında tümgeneral rütbesine yükselen Türkeri, bu rütbeyle Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Dairesi Başkanlığı gibi kritik görevleri üstlendi. Ardından 1998'de korgeneral rütbesine terfi etti ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ile Jandarma Asayiş Komutanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

2002'de orgeneral rütbesine yükselen Türkeri, 2. Ordu Komutanlığı görevine atanarak önemli bir sorumluluk üstlendi. 30 Ağustos 2004'te ise Jandarma Genel Komutanlığı görevine getirildi. Türkeri, emekli olana kadar bu görevde kaldı ve 30 Ağustos 2006'da emekliye ayrıldı.

Fevzi Türkeri Neden Tahliye Edildi

28 Şubat davası kapsamında "darbeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası alan emekli askerler Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Çetin Doğan ve Çevik Bir'in kalan hapis cezaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, bu kişilere verilen cezaların affedilmesine karar verildi.

Af kararının gerekçesi olarak, hükümlülerin Adli Tıp Kurumu raporlarına dayanarak "sürekli hastalık" ve "kocama hali durumunda olmaları" gösterildi. Özellikle, 85 yaşındaki emekli orgeneral Çevik Bir'in "ileri derecede demans hastası" olduğu gerekçesiyle 2022 yılında cezaevinden tahliye edilmişti.

Ancak, 84 yaşındaki Çetin Doğan'ın tahliyesi için beklenen Adli Tıp Kurumu raporunun bir senedir Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında olduğu belirtildi. Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, müvekkilinin tahliyesini beklediklerini ve bu süreçte Adli Tıp raporunun onaylanmasının bir yılını aldığını ifade etti.

Editör: Deniz İnal