Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat Bölümü'nden mezun olan Ayşegül Yeşiltepe, 12 sene İstanbul'daki bir şirkette finans uzmanı olarak çalıştıktan sonra memleketinde bir iş kurma hayalini amacıyla, emekliye ayrılan anne ve babasıyla 2021'de Ordu'ya taşındı.

Yaptığı araştırmaların ardından fındık üzerine işletme açmaya karar veren Yeşiltepe, 1 Nisan 2022'de evlerinin de bulunduğu Altınordu ilçesine bağlı Dedeli Mahallesi'ndeki bir binanın giriş katında fındık kırma, kavurma ve paketleme tesisi kurdu. KOSGEB'den makine teçhizatı için destek alan Yeşiltepe, ailesinin yardımıyla fındık ve mamulleri üzerine üretime başladı.

fındık işletme 2

Çocukluğundan beri her yaz Ordu'da fındık topladığını, dolayısıyla da fındığı iyi tanıdığını belirten Yeşiltepe, memlekete taşındıktan sonra da farklı bir iş yapmaktansa kendi ürünlerini işlemeye karar verdiğini belirtti. Yaklaşık 3 dönümlük bahçelerindeki ürünün yanı sıra yöredeki diğer üreticilerin fındığını da işlediklerini ifade etti.

“Mümkünse Fındık Her Haneye Girsin”

Girişimci Ayşegül Yeşiltepe, amacının sadece kendi ürününü değil, bütün köy, il ve Karadeniz'deki fındığı katma değerli şekilde işleyebilmek olduğunu vurgulayarak, "Ürün anlamında natürel iç fındık, kavrulmuş fındık ve fındık ezmesi yapıyoruz. Fındık ezmesini de şekerli ve sade olarak üretiyoruz. Denildiği gibi tarım geleceğimiz, o yüzden bizde sadece fındık ve fındık ürünleri var. İşimiz fındık, başka bir şey yapmıyoruz." dedi.

Ürün satışını dijital pazarlama ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğini aktaran Yeşiltepe, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere İzmir, Batman, Van ve Siirt'in de aralarında bulunduğu illere, zaman zaman da Fransa'ya ürün gönderdiklerini belirtti.

fındık işletme 3

Yeşiltepe, sektörde yeni olduklarına işaret ederek, "Buradaki amacımız fındığı ilk önce iç pazarda tanıtmak yani her hanenin tadını ve taze fındığın ne olduğunu bilmesini istiyoruz. O yüzden ilk hedefim kesinlikle iç pazar. Mümkünse fındık her haneye girsin. Artık günümüzde fiziki satıştansa dijital satış çok daha farklı boyutlara geldi. İşler kolaylaşmaya başladı, o yüzden tabii ki amacımız yurt dışı. Fındıktan çok şaşmadan en küçük katkılarla ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyorum." dedi.

AA

Fındık Fiyatı Kuruyemiş Fiyatlarının Gerisinde Kaldı Fındık Fiyatı Kuruyemiş Fiyatlarının Gerisinde Kaldı

Editör: Merve Tepecik