2023 yılının sonunda serbest piyasada 90 liradan işlem gören 50 randıman fındık, 2024 yılıyla birlikte hareketlenmeye başlarken üretici umutlandırdı.

Ordu’da 50 randımanlı fındık serbest piyasada 95 liraya kadar yükselirken, artışın devam etmesi bekleniyor. Öte yandan Giresun’da ise serbest piyasada 50 randımanlı fındık 101 liradan işlem görüyor.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatında istikrarın sağlanması gerektiğini belirtti.

Düşüşün sebebi yoktu

Yeni yılla birlikte fındık fiyatları çıkışa geçti diyen Soydan, “Zaten bir buçuk ay önce fındık fiyatı 100 liranın üstündeydi ama sert bir şekilde düşerek 88 liraya kadar gerilemişti. Bu düşüşün sebebi yoktu ama tabi ki bu sert düşüş üreticimizi korkuttu.” Dedi.

Üreticimiz kontrollü şekilde fındık indiriyor

Başkan Soydan, “Fındık fiyatında yaşanan düşüş nedeniyle elindeki fındığı satan üreticilerimiz olsa da büyük bölümü direniş gösterdi. Şuanda da fiyat yükseliyor. Fındık fiyatındaki artış devam ettikçe üreticilerimiz kontrollü şekilde pazara fındık indirecektir.” Diye konuştu.

Herkes kazanır

Fındık fiyatındaki yükselişin devam etmesini beklediklerini belirten Başkan Soydan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Fındıkta sert bir düşüş beklemiyoruz. Türk fındığı Dünyada aranan ve rakibi olmayan bir üründür. Önemli olan istikrardır. Bu istikrar sağlanır ve fındığın hak ettiği fiyatlar oluşursa herkes kazanır.” Soner ÖZDEMİR

O İlden Avrupa Birliği Ülkelerine 10 Bin Ton İç Fındık O İlden Avrupa Birliği Ülkelerine 10 Bin Ton İç Fındık

Editör: Soner Özdemir