Fındıkta yeni sezon yaklaşıyor diyen Adıgüzel; “ Tabi malum çevreler, uluslararası karteller, bunların Türkiye’de ki işbirlikçileri, taşeronlar hemen görev alarak fındık üzerinde oyunlarına başladılar. İlk yaptıkları şey her sene olduğu gibi fındık rekoltesini yüksek açıklamak. Bu defa sadece Türkiye’de ki fındık rekoltesini yüksek açıklamadılar, yurt dışındaki rekolteyi de kat ve kat yüksek açıkladılar.” Diye konuştu.

Rekolte yalan

Adıgüzel, “ Bir buçuk milyon tona yakın Dünya fındık rekoltesi oluşturdular. Bunun içinde Çin var, İran var. Bunların ürettikleri fındık kendi vatandaşlarına yetmezken, sanki ihracat yapıyorlarmış gibi bu ülkelerin fındığını da Dünya fındık rekoltesine eklediler. İtalya’da 80 bin tonu geçmeyecek rekolteyi 150 bin ton gösterdiler. Türkiye’de en fazla taş çatlasın 90 bin ton depolarda fındık olabilir bunu da 120 bin ton gösterdiler. Sürekli yüksek arz göstererek fındık fiyatını düşürmeye çalışıyorlar. Bunları biliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Adıgüzel Fındık

Hasat yaklaştı

Adıgüzel açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Fındık dalda şekillenmeye başladı. Hasat zamanı yaklaşıyor. Çay da maliyetinin altında çay fiyatı açıklandı. Yine geçen yıl olduğu gibi fındıkta da maliyetin altında fındık fiyatı açıklamaya kalkarsanız nasıl ki Rize meydanında miting yaptıysak Ordu’nun Giresun’un meydanını size dar ederiz. Bakın uyarıyorum. Fındıkta emeğin hakkını söke söke alacağız.”

 Sokaklara çıkarız

Bu ekonomik koşullarda emeklinin, çalışanın, ücretli kesimin hali ortadayken aile bütçesine katkı sunan milyonlarca insan olduğunu belirten Adıgüzel, son olarak, “Ayrıca Ordu ve Giresun’un ekonomisine fındığın büyük katkısı var. Bu nedenle fındıktan nefes almamıza engel olmaya çalışırsanız, fındık üreticisini uluslararası sermayeye peşkeş çekmeye çalışırsanız bunun bedelini ağar ödersiniz. Yaptığınız her numaranın farkındayız. Size sokakları dar ederiz.” İfadelerine yer verdi. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir