Geçen yıl sonbahar mevsiminde Ordu’da kışlaklarda istilaya neden olan kahverengi kokarca havaların ısınmasıyla birlikte fındık bahçelerine göç ederken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan üreticileri uyardı.

Mücadele şart

Kahverengi kokarca geçen yıl fındık üreticinin hayatının bir parçası oldu diyen Başkan Soydan, “Artık bölgemizde sıcak havaların kendini hissettirmesiyle birlikte bu zararlı böcekler fındık bahçesine gitmeye başladı. Şuan kışlaklarda olduğu gibi fındık bahçesinde bir baskın yok ama mücadele etmek şart.” Dedi.

Gevşememeliyiz

Soydan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kahverengi kokarca fındık bahçesinde sürü halinde değil diye mücadeleyi bırakmamalıyız. Fındık, sebze ve meyvelere zarar veren bu böcekle kimyasal mücadeleyi sürdürmeliyiz. Aksi halde ürünlerimizde ciddi zararlar meydana gelir.” 

Ciddi zararlar ortaya çıkar

Başkan Soydan son olarak Gürcistan’dan ülkemize gelen kahverengi kokarcadan tamamen kurtulmadan mücadeleyi bırakırsak fındık başta olmak üzere ciddi ekonomik zararların ortaya çıkacağını söyledi. Soner ÖZDEMİR

Editör: Soner Özdemir