Yılmaz, 1 Temmuz itibariyle il genelinde çotanak sayımına başlandığını ve bu çalışmaların 15 Temmuz'a kadar süreceğini açıkladı. Rekolte tespit komisyonunda tarım il ve ilçe müdürlükleri ekiplerinin yanı sıra 10 paydaş kurum temsilcisinin de yer aldığını ifade eden Yılmaz, bu görevlilere hassasiyetleri için teşekkür etti.

Hedef Gerçekçi Bir Rekolte Tahmini

Komisyon üyelerinin sadece sayım yapmadığını, 100 fındık kırmak suretiyle boş, hastalıklı ve zararlılardan etkilenmiş fındık oranını da belirlediğini anlatan Yılmaz, "Ekipler gerçek anlamda çuvala girecek fındığı ortaya koymaya çalışıyorlar. Bu çalışma gerçeğe en yakın sonucu bulmamızda ekiplere büyük bir avantaj sağlıyor." diye konuştu.

Fındıkta Hastalık Görülmedi

Yılmaz, bu yıl fındıkta önemli bir hastalıkla karşılaşılmadığını belirtirken, kahverengi kokarcaların bazı bahçelere yumurta bıraktığını gözlemlediklerini söyledi. Üreticilere bahçelerini kontrol ederek bu yumurtaları imha etmeleri ve yoğunluk fazla ise ilaçlama yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Rekolte tespit çalışmalarının 15 Temmuz'da tamamlanacağını ve elde edilen verilerin Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletileceğini aktaran Yılmaz, bakanlığın bu verileri kamuoyu ile paylaşacağını kaydetti. AA

Ordu’da güncel fındık fiyatı ne kadar? 7 Temmuz 2024 Ordu’da güncel fındık fiyatı ne kadar? 7 Temmuz 2024

Editör: Atakan Öztürk