Sezon başında 100 lirayken sert bir şekilde serbest piyasada düşen fındık fiyatı 85 lira seviyelerine kadar gerilemişti.

Bu düşüşe rağmen fındık üreticisi fındığı bekleterek fiyatın tekrar üç hanelere çıkmasını beklemişti.

Şuanda Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatı 103 lira ile 105 lira arasında değişiyor. Üreticinin kafasındaki fiyat ise en az 120 lira olarak biliniyor.

Daha yüksek fiyatlara ulaşmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan’da serbest piyasada fındık fiyatının 100 liranın üstüne çıkmasının olumlu olduğunu ve fakat ihracat ürünü bir mahsulün fiyatının daha yükseklere çıkması gerektiğini söyledi.

ARSLAN

Artış olumlu

Ağustos ayında hasadın bitmesiyle Eylül ayında fındık fiyatının serbest piyasada 100 lirayı geçtiğini ve daha sonra da sert bir düşüş yaşadığını hatırlatan Başkan Soydan, Üreticilerimiz yaşanan sert düşüşe rağmen direndi ve bekledi. Şuanda da fiyatlar tekrar üç hanelere çıktı. Bunu olumlu buluyoruz diye konuştu.

Beklenti daha yüksek

Başkan Soydan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Üreticimizin elinde şuan fındık var ve kademeli şekilde pazara indiriyor. Fiyatın 120 lira olmasını bekleyen üreticilerimiz var ki zaten fındığın hakkı bu fiyatlarında üstüdür. İnşallah üreticilerimizin beklentisi piyasada oluşur.

Fındığın hakkı daha yüksek

Bu fiyatların yeni sezonu da etkilediğini belirten Başkan Soydan son olarak şunları söyledi: “Şuan ki fiyatlar sadece bu sezonu değil yeni sezonu da etkiliyor. Bu nedenle bu fiyatların daha yukarılara çıkmasını bekliyoruz. Dünyaya ihraç ettiğimiz bir ürünün hakkı zaten daha yüksektir.” Soner ÖZDEMİR

Fındık Fiyatı Uçtu Gidiyor Fındık Fiyatı Uçtu Gidiyor

Editör: Soner Özdemir