Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre,  ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Yönetmeliği'nde önemli bir değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu değişiklikle birlikte, mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle kayıt yapılamayan tarımsal faaliyet alanları için yeni bir düzenleme getirildi.

Artık, tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunlarından dolayı ÇKS'ye kayıt yapılamayan alanlar için "Taahhütname" belgesi ile kayıt altına alma imkanı sağlanacak. Bu adım, çiftçilerin, üzerinde tarım faaliyeti gerçekleştirdikleri ancak mülkiyet durumu nedeniyle resmi kayda geçiremedikleri arazilerini sisteme dahil edebilmelerine olanak tanıyacak.

ÇKS’Ye kayıt yaptırırken, hisseye isabet eden alanların, bölünerek kiraya verilmesi durumunda, toprak koruma ve arazi kullanım kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı hazineden kiralanan alanlarda aranmayacak.

Çiftçilere çeşitli destekler verilecek!

Yapılan düzenleme ile çiftçilere, tarımsal desteklerden ve hizmetlerden daha etkin bir şekilde yararlanma fırsatı sunulması hedefleniyor. "Taahhütname" ile kayıt altına alınan alanlar, ÇKS'nin kapsamına alınarak çiftçilere çeşitli desteklerin sağlanması mümkün olacak.

Çiftçilerin, "Taahhütname" ile kayıt altına aldıkları alanlara ilişkin detaylı bilgileri ilgili müdürlükten edinebilecekleri vurgulandı. Haber merkezi

Ordu'da fındık fiyatı ne kadar? 20 Kasım 2023 Ordu'da fındık fiyatı ne kadar? 20 Kasım 2023