Günümüzün küresel finansal arenasında, bankaların sahiplik yapıları, hem piyasa katılımcıları hem de genel halk için büyük bir merak konusu haline gelmiştir. Bu bağlamda, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki önde gelen finans kuruluşlarından biri olan First Abu Dhabi Bank veya kısaca FAB'ın sahipliği de dikkat çekmektedir. Peki, First Abu Dhabi Bank kimin sahibi kim? İşte detaylar..

First Abu Dhabi Bank kimin sahibi kim?

First Abu Dhabi Bank'ın Başkanı H.H. Şeyh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan'dır.

H.E. Şeyh Mohamed bin Saif Al Nahyan ise Başkan yardımcısıdır.

Ancak First Abu Dhabi Bank'ın tek bir sahibi yoktur. Bankanın hisseleri halka açıktır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki ve uluslararası yatırımcılara aittir.

Bazı önemli hissedarlar şunlardır:

  • Abu Dhabi Mubadala Investment Company: Yaklaşık %20 hisseye sahiptir.
  • Şeyh Mansour bin Zayed Al Nahyan: Kişisel olarak ve Abu Dhabi Yatırım Ofisi aracılığıyla önemli bir hisseye sahiptir.
  • Diğer kurumsal ve bireysel yatırımcılar: Kalan hisselerin çoğunluğuna sahiptir.

2024 Mayıs ayı itibarıyla, First Abu Dhabi Bank'ın satın alma süreci devam etmektedir. Koç Grubu'nun Yapı Kredi'deki %61,2'lik hissesini yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için görüşmeler yürütmektedir.

Eğer satın alma işlemi tamamlanırsa, First Abu Dhabi Bank, Yapı Kredi'nin de sahibi olacaktır.

First Abu Dhabi Bank Hakkında

BAE'nin en büyük bankası olan FAB, dünya çapında müşterilerine özelleştirilmiş bir deneyim sunarak öne çıkıyor. FAB, geniş bir yelpazede kişiselleştirilmiş çözümler, ürünler ve hizmetler sunarak, müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarını karşılama konusundaki taahhüdünü gösteriyor.

Merkezi Abu Dabi'de bulunan banka, uluslararası ağıyla beş kıtaya yayılarak, yerel, bölgesel ve uluslararası işletmelere destek sağlıyor. Bu destek, küresel ilişkiler, uzmanlık ve finansal güç aracılığıyla, hem yurt içinde hem de yurt dışında iş yapmak isteyen müşterilere yönelik.

FAB'ın öncelikli hedefi, müşteri memnuniyeti ve Daha Güçlü Büyüme taahhüdüdür. Bu taahhüt doğrultusunda, banka sürekli olarak insanlara ve teknolojiye yatırım yapmayı ve faaliyet gösterdiği ülkelerdeki paydaşların büyüme hedeflerini desteklemeyi amaçlıyor.

FAB, müşterilerini ve paydaşlarını güçlendirmek için bankacılığın sınırlarını zorluyor. Daha Güçlü Büyüme hareketi, bankanın müşterilerinin ve paydaşlarının hedeflerini desteklemek ve onlara daha güçlü olmaları için gerekli araçları, fikirleri ve uzmanlığı sağlamak amacıyla başlatılmıştır.

Editör: Kerim Gültaş