Geriye dönük prim ödeme, EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar başta olmak üzere pek çok vatandaşın gündeminde yer alıyor. Peki, geriye dönük sigorta yatırılır mı? Geriye dönük sigorta ödemesi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

para foto 1

Geriye dönük sigorta yani SGK artık yatırılabiliyor. SGK primleri genellikle aybaşlarında ödendiği için, önceki aylara ait primlerin sonradan ödenmesi de mümkün. Eğer SGK primleri eksik veya hatalıysa, eksik primleri en yakın SGK il müdürlüğüne başvurarak ödenebiliyor.

Geriye dönük SGK ödemesi yapmak için e-devlet sistemine giriş yapıp oturum açtıktan sonra "SGK Hizmet Dökümü" sayfasını açın. SGK hizmet dökümünde eksik ödemelerin bulunup bulunmadığını kontrol edin; eksik ödemelerin olduğu durumda "Eksik Gün Sorgulama" bölümüne tıklayın. Eksik gün sorgulamasında, eksik günlerinizi kontrol edebilir ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Faturalandırma yapmak için ise "Faturalandırma/Sicil No" seçeneğine tıklayın. Gerekli bilgileri doldurun ve ödeme yapmak istediğiniz tutarı seçin, ödeme yöntemlerinden birini seçin ve işlemi onaylayın.

e devlet foto

Gecikme cezaları veya başka bir sorunla karşılaşmamak ve daha fazla bilgi için SGK ile iletişime geçilmesi öneriliyor.

Editör: Merve Tepecik