Global Talent visa nedir şartları nelerdir? Global Talent vizesi ne kadar? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Global Talent Visa Nedir, Şartları Nelerdir

Global Talent Vizesi, Birleşik Krallık'ta çalışmak isteyen bilim, mühendislik, tıp, beşeri bilimler, dijital teknoloji ve sanat ve kültür (film, TV, moda tasarımı ve mimarlık dahil) alanlarında yetenekli ve gelecek vaat eden bireyler için bir vize türüdür.

Bu vizeyle, Birleşik Krallık'ta 1 yıldan 5 yıla kadar oturum izni alabilir ve bu süre zarfında çalışabilir, eğitim alabilir, gönüllü faaliyetlerde bulunabilir ve İngiltere dışına seyahat edebilirsiniz.

Global Talent Vizesi için başvurmak için aşağıdaki şartları karşılamanız gerekir:

  • 18 yaşından büyük olmanız ve iyi karakterli olmanız gerekir.
  • İngilizce dil yeterliliği belgenizin olması gerekir.
  • Başvuru yaptığınız alanda olağanüstü yetenek ve dünyaca kazanılmış üne sahip olmanız gerekir.

Başvuru yaptığınız alandaki yeteneğinizi kanıtlamak için aşağıdaki belgelerden birini sunmanız gerekir:

  • Nobel, Turing veya Fields gibi prestijli bir ödül almış olmanız.
  • Akademik veya profesyonel bir kuruluş tarafından tanınmış olmanız.
  • Makale, kitap, patent veya sanat eseri gibi önemli bir çalışma yapmış olmanız.

Global Talent Vizesi için başvuru ücreti 700 sterlindir. Başvurunuz onaylanırsa, vize ücreti iade edilir.

Global Talent Vizesi sahipleri, vizenin geçerlilik süresi içinde İngiltere'de yaşama ve çalışma hakkına sahiptir. Vize süresi dolduktan sonra, 5 yıl boyunca İngiltere'de ikamet ettikten sonra süresiz oturuma başvurabilirsiniz.

Global Talent Vizesi, Birleşik Krallık'ta çalışmak ve yaşamak isteyen yetenekli ve başarılı kişiler için harika bir fırsattır. Bu vizeyle, İngiltere'de kariyerinizi geliştirme ve dünyaca tanınan bir profesyonel olma şansına sahip olursunuz.

Global Talent Vizesi için başvuru yapmadan önce, başvuru şartlarını ve gerekli belgeleri dikkatlice incelemeniz önemlidir. Başvurunuzu hazırlarken profesyonel bir yardım almanız da faydalı olacaktır.

Global Talent Vizesi Ne Kadar

Global Talent Vizesi için başvuru ücreti, Birleşik Krallık içinden veya dışından fark etmeksizin £623'tür. Ayrıca, Sağlık Sigortası (IHS) ücretinin de ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret, kalacağınız her yıl için başvuran her birey için £624 olarak belirlenmiştir. Örneğin, 3 yıllık bir vizeye başvuruyorsanız 624 x 3 = 1872£ sağlık ödemesi yapmalısınız.

Bu ücretlere ek olarak, başvurunuzun onaylanması için gereken ek masraflar da olabilir. Örneğin, başvurunuzu bir vize danışmanlık firmasına yaptırıyorsanız, bu firmanın ücretini de ödemeniz gerekir.

Global Talent Vizesi için başvuru ücretleri, 2024 yılı itibariyle geçerlidir.

Editör: Deniz İnal