Ordu Valisi Muammer Erol ve Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlatılan "Hayalimdeki Meslek" projesi, öğrencileri geleceğe hazırlamayı amaçlıyor. Öğrencilerin ilgi duyduğu ve yönelmeyi düşündüğü meslekler hakkında bilgi sahibi olması, yeni meslekler hakkında bilgi edinmesi veya yanlış bildiklerini doğru öğrenmesi planlanan projede öğrencinin görüş alanı genişletilerek doğru seçimler yapması hedefleniyor. Bunun yanı sıra çeşitli mesleklere karşı kalıplaşmış inanış ve önyargılarını sorgulama alışkanlığı kazandırılması, topluma yararlı ve kişinin kendini geliştirmesine olanak veren her mesleğin saygıya değer olduğu görüşünün benimsenmesi de hedeflenen fikirler arasında yer alıyor.

proje toplantı

"Hayalimdeki Meslek" projesi ile öğrencilere mesleki rehberlik yapan öğretmenler başta olmak üzere, sınıf rehber öğretmenlerine Mesleki ve Teknik Eğitim, Ortaöğretim ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı liseler ile ilgili bilgiler verilmesi ve öğrencilerimize sağlıklı yönlendirmeler yapılacak. Velilere çocuklarının mesleki yönelimleri ve tercihleri ile ilgili bilgilendirme ve meslek tanıtımı yapılması ile bunun sonucu olarak, ülkenin ihtiyacı olan kaliteli, mesleğini seven, kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olunması ve istihdamın artması da amaçlanmakta.

öğrenci makine

Proje kapsamında Ordu genelinde 2023 Aralık ayı sonuna kadar öğrencilere 229 etkinlik düzenlenmiş olup 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden toplam 8.259 öğrenciye ve 4.003 veliye hizmet verildi. Meslek erbapları ile birlikte ortaokullara ziyaretler düzenlenip hem meslekler tanıtıldı hem de meslek liselerinin afiş ve broşürlerini dağıtılıp tanıtımları yapıldı. 7. ve 8. sınıf öğrencileri meslek liselerini ve çeşitli iş kollarına ait yerleri ziyaret ederken ortaokulları tarafından veli bilgilendirmeleri, veli ziyareti, toplantı, birebir görüşme ile kariyer günleri kapsamında polis, asker, doktor, avukat gibi meslekler yanında elektrik ustası, berberlik gibi mesleklerin tanıtımları da gerçekleştirildi. "Hayalimdeki Meslek" projesi Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen takvim çerçevesinde farklı mesleklerin tanıtımı ve çeşitli etkinliklerle yıl sonuna kadar devam edecek.

Millî Eğitim Müdürleri Perşembe'de Bir Araya Geldi Millî Eğitim Müdürleri Perşembe'de Bir Araya Geldi

Editör: Merve Tepecik