“Hayır” kelimesi çok önemsiz, günlük yaşamımızda sık kullandığımız bir kelime gibi görülse de aslında öyle olmadığını anlayabiliyoruz. Çünkü önemli olan nerelerde kullandığımız daha doğrusu kullanamadığımız zamanlardır.

Günlük hayattan örnek verilecek olursa çevreyi kırmak istememekten dolayı kendin istemediğin, canın sıkkın olduğu halde bir aktiviteye katılmak olabilir. Burada kırmak istememek göze çarpan noktalardan birisi oluyor. Reddetmenin kötü yanları olduğunu düşünüyoruz. Oysa ki oradaki reddedişin duruma ya da olaya olduğunu kişiye olmadığını kabul ettiğimiz zaman kendimize olan öz saygımız da artacaktır. Çünkü çoğu zaman ‘hayır’ kelimesini kullanamamaktan dolayı istemediğimiz birçok şeyin içerisinde kendimizi bulduğumuz anlar olabiliyor. Bu ise bizim neler istediğimizi unutmamıza neden oluyor. Tabi ondan sonra da kendimizden uzaklaşmaya, çevremizle yaşar hale gelmeye başlıyoruz. Onların düşünceleri, duyguları önem kazanıyor. Halbuki yaşam denen süreç kendini bulmaktır. Kendini bulmanın ise kendi fikirlerinin, isteklerinin veya duygularının farkında olunmasıyla başladığı göz ardı edilmemelidir. 

‘Hayır diyememe’ sorunu birçok başka problemi de arkasında getirebilme tehlikesi taşımaktadır. Örneğin bu olaya bir psikolojik danışman gözüyle baktığımda şu örneği verebilirim: Okullarımızda artan akran zorbalığı, madde bağımlılığı. Bir ergen kendisinin birey olduğunu gösterebilmek, karşı tarafa kendini kanıtlamak ve özellikle de gruba dahil olma isteğiyle maalesef bu tür riskli ortamlarda bulunduğunda ‘hayır’ diyememekte. Bu da madde bağımlılığı gibi önemli sorunlara yol açmakta. Aynı şeyi okullarda yaşanan akran zorbalıklarında görebilmekteyiz. Çocuk savunma mekanizması olarak o an karşı koymayı, uygun bir dille ‘hayır, istemiyorum’ kelimelerini söylemek yerine susmayı tercih ettiği durumlar olmakta. Bu da geleceğe çeşitli yaralar bırakabilmektedir. 

Sınırlarını bilerek, söyleyiş tarzını ve üslubunu ayarlayarak ‘hayır’ demek bizlerden bir şey götürmez aksine diyememek götürür, öncelikle bunu hayatımızda kabul etmek ve yaşam biçimi hale getirmek önemli noktalardan birisidir. Sizleri önünüze çıkan ilk fırsatta ‘hayır diyebilme’ ve derin bir iç rahatlamasıyla karşılaşmaya davet ediyorum, sağlıcakla kalın.