İran’da dün meydana gelen trajik helikopter kazası, ülkenin siyasi yapısını derinden sarsmıştır. Kazada, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve diğer önemli devlet adamları hayatlarını kaybettiler. Bu olay, İran’ın siyasi geleceği üzerinde ciddi soru işaretleri yaratmaktadır. Kaza sonrasında İran siyasetinde hareketli dakikalar yaşanırken İran'ın yeni yüce lideri kim olacak sorusu merak konusu oldu.

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Kim?

Anayasa'nın 131. maddesine göre, Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın geçici cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir oldu. Muhbir, 50 gün içinde yeni bir cumhurbaşkanı seçimi için gerekli adımları atmakla sorumlu olacak.

İran'da Seçim Süreci Nasıl İşleyecek?

İran’da yaşanan bu beklenmedik olay, Anayasa’nın 131. maddesine göre harekete geçilmesini gerektiriyor. Buna göre, Cumhurbaşkanı Reisi’nin vefatı sonrasında, geçici olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir görevi devralacak. Yeni cumhurbaşkanı seçimi için adayların Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Konsey tarafından onaylanan adaylar, halk tarafından iki turlu bir seçimde belirlenecek. İlk turda herhangi bir aday %50'den fazla oy alamazsa, en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak.

İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi? İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi? İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi? İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi?

Editör: Atakan Öztürk