Samsun'da eğitim alan teknik personeller, salımın ilkeleri ve dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bilgilendirildi. 

Samsun'da üretilen Samuray arıları, Haziran ayında Ordu'nun belirli ilçelerine salınarak Kahverengi Kokarca popülasyonunun kontrol altına alınması hedefleniyor.

Ordu'nun tarımsal üretiminin önemli bir parçası olan fındık, Kahverengi Kokarca adlı zararlı böcek nedeniyle büyük zarar görmektedir. Bu sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kitle halinde üretilen Samuray arıları (Trissolcus japonicus), Kahverengi Kokarca ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılacak. Samuray arıları, Kahverengi Kokarca'nın yumurtalarına parazit olarak yapışarak bu böceğin çoğalmasını engellemektedir. Haziran ayında Ordu'nun belirli ilçelerine salınacak olan Samuray arıları ile Kahverengi Kokarca popülasyonunun kontrol altına alınması ve fındık üretiminin korunması hedefleniyor.

Fatsa'da Kahverengi Kokarca Kabusu Fatsa'da Kahverengi Kokarca Kabusu

Editör: Atakan Öztürk