Kalecinin görüş açısını kapatmak ofsayt mı? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Ofsayt Nedir

Ofsayt, futbolda bir oyuncunun, rakip takımın kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olduğu durumda, topa müdahale etmesinin veya rakip oyuncuyu engellemesinin yasak olması durumudur.

  • Ofsayt pozisyonunda olmak bir ihlal değildir. Bir oyuncunun ofsayt pozisyonunda olması için, topa müdahale etmesi veya rakip oyuncuyu engellemesi gerekir.
  • Ofsayt pozisyonu, oyuncunun kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olduğu durumdur.
  • Oyuncunun ofsayt pozisyonunda olup olmadığı, topu kontrol eden oyuncunun pozisyonuna göre belirlenir.Topu kontrol eden oyuncu, pası veren oyuncudur.
  • Oyuncu, ofsayt pozisyonunda olsa bile, topu kontrol eden oyuncudan daha önce topa müdahale ederse, ofsayt ihlali olmaz.
  • Oyuncu, ofsayt pozisyonunda olsa bile, topa müdahale etmezse, ofsayt ihlali olmaz.

Ofsayt kuralı, savunmacıların topu rakibe vermemeleri için tasarlanmıştır. Ofsayt ihlali yapıldığında, hakem oyunu durdurur ve rakip takıma serbest vuruş verir.

Ofsayt kuralı, futbolun en karmaşık kurallarından biridir. Kuralın yorumlanması ve uygulanması konusunda zaman zaman tartışmalar yaşanmaktadır.

Kalecinin Görüş Açısını Kapatmak Ofsayt Mıdır

Kalecinin görüş açısını kapatmak ofsayttır. Futbol oyun kurallarının 11. maddesi, "Aşağıdaki durumlarda rakip oyuncuya müdahale ederse: i) Görüş açısını açıkça kapatarak rakibinin topla oynamasını veya oynayabilmesini engellerse veya" şeklinde bir hüküm içermektedir. Bu hüküm, bir oyuncunun kalecinin görüş açısını kapatarak topa müdahale etme şansını engellemesi durumunda ofsayt ihlali yaptığı anlamına gelmektedir.

Hakemler, bu pozisyonları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundururlar:

  • Oyuncu, kaleci ile top arasındaki görüşü tamamen veya kısmen kapatıyor mu?
  • Oyuncu, topa müdahale etme niyetinde mi görünüyor?
  • Oyuncu, kalecinin topa müdahale etme şansını önemli ölçüde azaltıyor mu?

Bu kriterlere göre, bir oyuncunun kalecinin görüş açısını kapatması durumunda ofsayt ihlali yapma ihtimali yüksektir. Bu durumda, hakem oyunu durdurur ve rakip takıma serbest vuruş verir.

Örneğin, bir hücum oyuncusu, kalecinin tam arkasında durarak topa müdahale etmeyi bekliyorsa, bu durum ofsayt olarak değerlendirilebilir. Çünkü, oyuncu kalecinin topa müdahale etme şansını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Ancak, bir oyuncunun kalecinin görüş açısını kapatması, ofsayt ihlali yapmadığı anlamına gelmez. Örneğin, oyuncunun topa müdahale etme niyetinde olmaması veya kalecinin topa müdahale etme şansını önemli ölçüde azaltmaması durumunda, ofsayt ihlali yapılmamış olabilir.

Editör: Deniz İnal