Karnabahar pişirirken yapılan 5 hata nedir? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Karnabahar Pişirirken Yapılan 5 Hata Nedir

  1. Karnabahar, benzer şekilde baklagiller gibi gaz oluşumuna neden olabilir ve pişirilmeden önce 10 dakika boyunca tuzlu suda bekletilmesi önerilir. Bu aşamada sadece su yerine tuzlu su kullanılmalıdır. Karnabahar, tuzlu suda bekletildikten sonra iyice yıkanmalı ve tuzdan arındırılmalıdır, ardından haşlama tenceresine alınabilir. Tuzlu su, karnabaharın gaz yapıcı öğelerini azaltmaya yardımcı olur.

  2. Karnabaharı haşlarken ekleyeceğiniz az miktardaki su, kötü kokuları giderir ve sebzenin bembeyaz bir renkte olmasını sağlar. Süt, kötü kokuları absorbe ederken sebzenin tazeliğini korur; bu nedenle küçük bir fincan süt eklemek daha lezzetli sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

  3. Haşlama suyuna limon suyu eklemek, karnabaharın pişirme sırasında renk değiştirmesini engeller. Ayrıca, haşlama suyuna biraz sirke ve birkaç dilim limon eklemek, karnabaharları pişirirken ortaya çıkan kokuyu önemli ölçüde azaltabilir. Bu ipucu, hem kötü kokuları gidermek hem de karnabaharın rengini korumak için kullanılabilir.

  4. Karnabaharı derin dondurucuda saklamak istiyorsanız, şoklama işlemi uygulamalısınız. Ayrıca, pişirme aşamasında da bu işlemi kullanabilirsiniz. Özellikle haşlanmış karnabaharı kızartma veya fırınlayacaksanız, karnabaharı 2 dakika boyunca soğuk suda bekletmek, şoklama için yeterli olacaktır. Bu işlem, karnabaharın lezzetini korumanıza yardımcı olur.

  5. Karnabaharı kızartmayı tercih ediyorsanız ve yumurtalı yoğurt karışımına batırmayı düşünüyorsanız, karnabaharların çıtır çıtır olması için bir miktar soda eklemeyi düşünebilirsiniz. Yumurtalı karışıma ekleyeceğiniz bir çay bardağı soda, kızartma sırasında çıtır çıtır ve lezzetli karnabaharlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Editör: Deniz İnal