Bazı sabahlar uyanınca o günün kötü geçeceğini hisseder, keyifli olmayacağını anlarız. Bunu tam anlamlandıramasak da bir şekilde biliriz o hissi, hissizliği. Cha Hyun Su da o sabah böyle düşünmüştü; diğer günlerde de olduğu gibi mutlu değildi ama o sabahın havası bir başkaydı. Ve başka olan sadece hava olmayacaktı…

2020 yapımı, Güney Kore gerilim dizisi Sweet Home; ailesini trajik bir şekilde kaybettikten sonra yeni bir hayat kurmaya çalışan genç Hyun Su ve etrafında gelişen olayları anlatır. Hyun Su, gizemli bir hastalığın, yeni taşındığı apartmanın sakinlerini canavara dönüştürmeye başladığını fark etmesiyle diğer insanlarla birlikte hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. Canavarlarla savaşmak, yiyecek ve bir çıkış yolu bulmak zorunda kalan genç adam, virüse karşı bir bağışıklık kazandığını keşfeder ve canavarlara karşı savaşmak için yeni güçlerini kullanmaya başlar.

Evrimle gelen hayat

Canavar mücadelesi üzerinden aile bağları, insan ilişkileri ve devlet sistemine vurgu yapan dizinin ikinci sezonunda yeni bir Cha Hyun Su karşımıza çıkar. Hyun Su daha güçlü olup canavarlar ve insanlar arasında köprü haline gelse de artık canavarlar da daha güçlü, insanlar ve devlet ise daha acımasızdır. Evrimleşen Hyun Su mücadelesine devam etse de evrimleşen sadece o olmayacaktır.

Canavarlarla savaşarak hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı dizi insan doğası, fedakârlık, ahlak ve umut gibi kavramları sorgulatıyor. İnsan nedir, canavar nedir, iyi ya da kötüyü doğru biliyor muyuz gibi sorular dizi boyu izleyicinin kafasını kurcalıyor.

Yalnızlığın canavarlaşması

Sürükleyici hikayesi, etkileyici görsel efektleri ve güçlü oyunculuk performansları ile çokça konuşulan, kendi hikayeleri ve motivasyonları olan çeşitli karakterlerin yer aldığı Sweet Home, toplumsal mesajların da yer verildiği bir dizi. Apartman sakinlerinin yaşadıkları stres ve travma gibi faktörlerin etkisiyle canavarlara dönüşmeye başlaması, modern toplumdaki bireylerin yaşadığı yalnızlık, yabancılaşma ve kimlik arayışı gibi sorunlara bir göndermedir. Ana karakterlerin hayatta kalmak için canavarlarla savaşması ve diğer sakinlerle iş birliği yapmak zorunda kalması ile dizi insan dayanışmasının gerekliliğini gösterir.

Bir parça umut

Zor koşullarda bile doğruyu yapmanın ve etik değerlere bağlı kalmanın önemini sorgulatan dizide karakterler, hayatta kalmak için zor ahlaki seçimler yapmak zorunda kalır ve bu seçimler karakterlerin gelişimini ve hayatını etkiler. Karanlık bir dünya tasvir etmesine rağmen umut ve inanç mesajları da veren Sweet Home, sevdiklerini korumak ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için mücadele etmeye devam eden insanları ön planda tutar.

Heyecanla gelen yeni sezon

Netflix’in duyurusuyla 3. sezonunun geleceğinin garantisini veren Sweet Home, yeni fragmanıyla olayların değişeceğini, gelişeceğini ve belki de sonlanacağını gösteriyor. 19 Temmuz 2024 tarihinde yayınlanacak sezonuyla final yapması beklenen dizinin aksiyon, savaş ve kan izletirken bir yandan da her zaman olduğu gibi ağlatması bekleniyor.