İzmit'te yaşanan olayda, AKP'li İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Efe'nin davranışları büyük tepki çekti. Efe, CHP'li İzmit Belediyesi ile AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri arasındaki gerginlikte kendini yere atarak saldırıya uğradığını iddia etti.

Olay Nasıl Yaşandı?

İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Şehir Hastanesi bağlantı yolunda asfalt hazırlığı yaparken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekiplerince engellendi. Olay yerine gelen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in yanına yaklaşmak isteyen AKP'li Meclis Üyesi İbrahim Efe, engellenince kendini yere attı ve yuvarlandı.Hürriyet olayı "Tuhaf bir tiyatro yaşadık" sözleriyle özetlerken, Efe ise öfkesine yenik düştüğünü ve kontrolünü kaybettiğini belirtti. Daha sonra özür diledi.

Efe'den Özür Açıklaması

İbrahim Efe, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:"Ailemi, dostlarımı, dava arkadaşlarımı ve bizlere güvenen herkesi hayal kırıklığına uğratan görüntülerin yaşanmasına neden oldum. Çok üzgünüm. Yaşadığım üzüntüyü ifade edecek kelime bulamıyorum.""Özellikle bana çok güvenen ve desteğini hiçbir zaman eksik etmeyen ailem ve dostlarım başta olmak üzere, değerli dava arkadaşlarımdan, il ve ilçe başkanlarımdan, belediye başkanlarımdan, çok kıymetli hemşehrilerimden hiçbir mazerete sığınmadan özür diliyorum."

Siyasetçilere Yakışmayan Tutum

Bir siyasetçinin böyle davranması kabul edilemez. Efe'nin kendini yere atması ve saldırıya uğradığını iddia etmesi inandırıcı değil. Siyasi çekişmelerde dahi makul sınırların aşılmaması gerekir. Efe'nin özür dilemesi doğru bir adım olsa da tutumunun izlerini silmesi kolay olmayacaktır.Siyasetçilerin halkın güvenini kazanabilmesi için tutarlı ve saygın bir duruş sergilemesi şarttır. Efe'nin bu talihsiz hareketi, siyasetçilere duyulan güveni bir kez daha sarsmıştır. Önümüzdeki dönemde Efe'nin tutum ve davranışlarını gözden geçirmesi bekleniyor.