Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Şanlıtürk, mesajında; "Üretimin ve tüketimin hızla arttığı, doğal kaynakların hızla azalma hatta bazı noktalarda tükenme sürecine girdiği bir dönem olmuştur. Bugün 7.6 milyarı aşan dünya nüfusunun birer üyesi olan bizler; Aşırı üretim ve aşırı tüketimin doğal bir sonucu olarak karbon ayak izi ve su ayak izi tehlikesi her geçen gün büyümektedir.

RADİKAL KARARLAR ALMAK AŞİKARDIR

Küresel ısınma tehdidi altındaki dünyamızın doğal ve çevresel kaynaklarındaki bozulmaların en üst düzeyde olacağı varsayılan bu süreçte; uluslararası toplumun, sosyal, ekonomik, çevresel ve politik alanda pek çok radikal kararlar almak ve küresel düzenlemeler yapmak durumunda kalacağı aşikârdır” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Şanlıtürk, mesajının devamında ise; “Yerel yönetimlerin sorumluluk alanları içerisinde önemli bir yer işgal eden atık sorununun çözümüne ilişkin bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesinin ülkemizin sürdürülebilir kalkınması açısından büyük öneme sahip olduğu açıktır. Geri dönüşümün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Toplum olarak ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılmasına özen göstermemiz gerekiyor. Ambalajı çöpe atmak sadece dünyamızın geleceğine değil ülkemize, ekonomimize de zarar veriyor. Bugün 1 ton kâğıdı geri dönüştürerek 17 ağacı kesilmekten koruyor ya da 1 alüminyum içecek kutusunu geri dönüştürdüğümüzde bir televizyonu üç saat çalıştıracak enerjiyi kazanmış oluyoruz.

YİYİNİZ İÇİNİZ AMA İSRAF ETMEYİNİZ

Bizler “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz” ölçüsünü koyan bir dinin mensuplarıyız. Türk Milleti kadar hassas bir millet yoktur. Daha az tüketerek, daha az kirleterek, çalışanlarımızın iş tatmini ve motivasyonunu daha yüksek tutarak daha müreffeh bir dünya kurabileceğimiz inancındayım.

DUYARLILIĞI ARTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

MHP olarak; halkımızın ve çocuklarımızın günlük hayatlarında çevre bilinciyle hareket etmeleri konusuna ayrı bir önem veriyoruz. Yazılı ve görsel medyada vatandaşlarımızın duyarlılığını artırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu vesileyle; 5 Haziran Dünya Çevre gününü kutluyor, temiz, kaliteli ve daha yaşanılabilir bir dünya temennisi ile sağlıklı bir gelecek diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Hüseyin Tavlı Ankara'da istişarelerde bulundu Hüseyin Tavlı Ankara'da istişarelerde bulundu

Editör: Zeynep Telci