‘Hayallerinizin peşinden gidin’, ‘hiçbir şey için geç değil’, ‘isterseniz başarabilirsiniz’ gibi sözleri bir şekilde, mutlaka birilerinden duymuşsunuzdur. Hatta belki de bu cümleler size motivasyon sağlamış, bu sözler nedeniyle bir şeyler denemiş ve yapmışsınızdır. Peki bu sözler ne kadar gerçekçi? Sevdiğimiz şeyler veya hayallerimiz bizi gerçekten tamamlar mı yoksa yolumuza ağır bir taş mı koyar?

2020 yılında yayınlanan ve bir Güney Kore yapımı olan “Do You Like Brahms?” adlı dizi, bizlere hayallerimizi gözden geçirmemizi ve gerçekleri görmemizi sağlayacak ufak bir dokunuş yapıyor.

Koparılması gereken bağlar

Klasik müzik öğrencilerinin hayallerinin peşinden koşmasını ve sevgiyi aramalarını konu alan dizide Chae Song Ah, liseden sonra geç yaşta klasik müzik eğitimine başlayan tutkulu bir keman öğrencisidir. Yetenekli olmasına rağmen, diğer öğrenciler kadar şanslı ve mükemmel olmayışından sürekli kendini kanıtlamak zorundadır. Müzik dünyasının baskısı altında büyümüş dünyaca ünlü bir piyanist olan Park Joon Young ile tanışan Song Ah, saf aşkı ve ruhu ile aralarında bir bağ yaratırken Joon Young'un yeniden müzik sevgisini keşfetmesine de yardımcı olur. Bir yandan Joon Young'un eski sevgilisi Lee Jung Kyung ise onu geri kazanmaya çalışarak bu bağa düğüm atmaya çalışmaktadır.

Dinlenen ve büyüyen ruhlar

Tüm bu olay örgüsü içerisinde hayallerin peşinden gitmek için hiçbir zaman geç olunmadığı ama hayallerde gerçekçi olunması gerektiği anlatılıyor. Bir yanda kemanın kendisine hem mutluluk hem de acı verdiğini de anlayan Song Ah, bir yanda yeteneği ve şöhreti yüzünden acı çeken Joon Young, diğer bir yanda ise bağları koparması gerektiğini fark eden Jung Kyung… Ruhların büyüdüğü ve dinlendiği dizide tutku ve azmin ne kadar önemli olduğu da vurgulanıyor.

Do You Like Brahms?, klasik müziğin karakterlerin duygularını ifade etmelerine ve birbirleriyle bağ kurmalarına yardımcı olduğunu açıkça gösteriyor. Dizide, dizinin adını aldığı Johannes Brahms’ın eserlerinin yanı sıra Franz Schubert, Ludwig Van Beethoven, Sergey Rahmaninov gibi dünyaca ünlü birçok piyanistin eserleri de yer alıyor.

Tek bir anahtarla yolculuk

Müzik çoğu zaman kelimelerin yetersiz kaldığı anlarda melodi, ritim ve armoni gibi unsurları kullanarak duyguları ifade eder. Her zaman evrensel olduğu bilinen ve vurgulanan müzik, tıpkı bu dizide olduğu gibi başka dünyalara ve ruhlara kapı açan altın bir anahtar olmaya devam edecektir.