Ordu Çevre Derneği yöneticileri Ordu ili Altınordu (merkez) ilçesi Cumhuriyet Mahallesi kumsalında yasadışı dolgu yapılarak kumsala yol yapıldığını tespit ettiklerini belirterek Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdiklerini söylediler.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 08.57.32 (1)

ÇED sonuçlanmadı

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yönetim kurulu üyeleri Avukat Haluk Türkmen ve Coşkun Özbucak mahalleden gelen haber üzerine olay yerine gittiklerini belittiler. Konuyla ilgili olay yerinde açıklama yapan Başkan Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu ili Altınordu İlçesinin en uzun kumsalının olduğu Cumhuriyet Mahallesi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin deniz dolgusu, yürüyüş ve bisiklet yolu projesi vardı. “ÇED Gerekli Değildir” kararı almışlardı. Dernek olarak “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali davası lehimize sonuçlandı. OBB yeniden ÇED süreci başlattı. “Halkı Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı, süreçte bir değişiklik yok. Yani Cumhuriyet Mahallesi kumsalı ve denizinde yapılmak istenen bir onaylı proje bulunmamaktadır. Ancak görüyoruz ki, OBB yasa, kural, yönetmelik, mahkeme kararı dinlemiyor. Kuralsız ve yasadışı çalışma başlatmış. Bu kabul edilemez. OBB yönetimi hakkında şikayet hakkımızı kullandık. Çevre Etki Değerlendirme kararı (ÇED) çıkmadan çalışma yapmak suçtur. OBB suç işliyor.” dedi.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 08.57.32

Bir değil iki değil

Keyfi ve yasal olmayan çalışmaları kural haline getirdiğini söyleyen Gönül, “Ordu Büyükşehir Belediyesi “Melet Balıkçı Barınağı” davası sürecinde de aynı biçimde yargı kararlarına uymayarak çalışmasını sürdürdü. Şimdi de Cumhuriyet Mahallesi kumsalında yasadışı çalışıyor. Konunun takipçisi olacağız. Yasadışı, keyfi çalışmalara fırsat tanımayacağız.” dedi.

Ordu Barosu suç duyurusunda bulunacak Ordu Barosu suç duyurusunda bulunacak