Öğretmenlerin izin hakları ve yaz tatillerinde çalışma durumları merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili mevzuatlarına göre öğretmenler, yılda 20 veya 30 gün olmak üzere yıllık izin kullanabiliyor. Ayrıca, yaz tatillerinde aralıksız iki ay izinli sayılıyorlar.

Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikle belirlenecek meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüler. Bu çalışmalar arasında yaz kursları, seminerler, konferanslar gibi etkinlikler yer alabiliyor.

Öğretmenler Yaz Tatillerinde Okula Gidiyor Mu?

Hayır, öğretmenler yaz tatillerinde okula gitmiyor. Yaz tatili, öğretmenlerin dinlenmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bu süre zarfında, öğretmenler yaz kurslarına katılabilir, seminerlere gidebilir, konferanslara katılabilir veya araştırma yapabilirler.

ÖĞRETMENLER-GÜNÜ-1Öğretmenlerin Yıllık İzin Hakları

Görevli öğretmenlerden hizmet süresi bir yıldan on yıla kadar (on yıl dâhil) olanların yıllık izin süreleri yirmi gündür. On yıldan fazla olanların ise otuz gündür.

Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler.

Bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikle belirlenecek meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2024 yılı yaz tatili tarihleri henüz resmi olarak açıklanmamıştır.

Öğretmenler, hastalık ve diğer mazeret izinleri, doğum izni, evlilik izni, vefat izni gibi çeşitli izin haklarına da sahiptir.

İş bırakma eylemi öğretmen okula gider mi? İş bırakma eyleminde ek ders ödenir mi? İş bırakma eylemi öğretmen okula gider mi? İş bırakma eyleminde ek ders ödenir mi?