Ordu Demokrasi Platformu (ORDEP), Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını halkın iradesine saldırı olarak değerlendirerek atamanın meşru olmadığını belirtti. Platformun Dönem Sözcüsü Asya Katırcıoğlu, yaptığı açıklamasında, "Bizler Ordu Demokrasi Platformu bileşenleri olarak demokratik hakkın ortadan kaldırılmasının bir baskı rejiminin inşasının hazırlıkları olarak değerlendiriyoruz. Üzerinden iki ay geçen bir seçim sonrası seçime katılma hakkı olan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’a gözaltı, tutuklama sonrası birkaç gün içinde mahkeme sonucu 19 yıl 6 ay ceza verilmesi de anlaşılır değil. Belediyelerde seçilmiş görevden alındığında nasıl bir yol izleneceği belli iken yani Hakkari Belediye Meclisi kendi içinden başkanı seçmesi yasal işleyiş iken kayyum atamak tam anlamıyla halkı cezalandırmaktır." şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 09 At 12.10.22

Kayyum atamasını kabul etmediklerini vurgulayan Katırcıoğlu, "Önceki dönemlerde de kayyum atamaları yapılmıştı. Van’da yapılmak istenen başarısız olunca Hakkari’nin seçilmesi bir tesadüf olamaz. Kayyum siyaseti tek adam yönetiminin her yerde kendi egemenliğini kurma girişimidir, kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Ordu Demokrasi Platformu olarak kayyum atama politikasının terk edilmesi için mücadele edeceğiz. Anti demokratik uygulama karşısında ortak irademizi göstereceğiz. Kayyum atama iptal edilmeli, Hakkari halkının iradesine saygı gösterilmelidir." ifadelerini kullandı.

Kayyum atanacak mı hangi belediyelere? Belediyelere hangi durumlarda kayyum atanır? Kayyum atanacak mı hangi belediyelere? Belediyelere hangi durumlarda kayyum atanır?

Editör: Haber Merkezi