İyi Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, görevi bıraktığı dönemden sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin borç bataklığına sürüklendiğini açıkladı.

Kasada paramız vardı

Yılmaz, “Ben Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ayrıldığımda belediyenin 180 milyon TL borcu vardı. Maliye Bakanlığına, SGK’ya ve hiçbir kamu kurumuna borç yoktu. Özel ve tüzel hiçbir bankaya da belediyenin borcu yoktu. 180 milyon TL borç İller Bankasına idi. Bu borç 2024 vadeli ve sıfır faizsiz borçtu. Kasada da paramız vardı.” Dedi.

Kasada esasen 250 milyon TL borcumuz vardı

2018 yılında vergi borcumuz yoktu diyen Yılmaz, “Görevi bıraktığımızda kasada 66 milyon TL nakit paramız var. Bunun içinde belde evlerden gelecek 84 milyon TL yok, toplu konut satışından gelecek para yok, Durugölden gelecek 60 milyon TL’de yok. Yani esasen bizim kasamızda 250 milyon TL paramız vardı.” Diye konuştu.

Günlük 1 milyon TL faiz ödüyorlar

Yılmaz, “180 milyon TL’lik borç 4 katrilyon borç olmuş. Belediyenin resmi 8 tane şirketi var muhtemelen bu şirketlerin de 5 milyar TL borcu var. Yani Büyükşehir Belediyesinin 9 katrilyon borcu var. Kamu kurumları, bankalar, özel bankalar hepsinden kredi çekmişler. Şuan büyükşehir belediyesine kredi verecek hiçbir makam mevki yok. 82 tane kredi çekmişler. 60 tane iller bankasından 22 tane özel bankadan çekmişler. Günlük 1 milyon TL faiz ödüyorlar.

8 tane şirketin ne iş yaptığı belli değil

Büyükşehir belediye bünyesinde bulunan şirketler ise tam bir facia diyen Yılmaz, “ Benim zamanında bir şirket vardı. Şimdi 8 ayrı şirket var ve bu şirketlerin Yönetim Kurulu üyeleri ne iş yapıyorlar, ne yapıyorlar bilinmiyor.” Şeklinde konuştu.

217 arsa satılmış

Yılmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 217 tane arsayı satmışlar. Kazım Türkmen, Seyit Torun, Fikret Türkyılmaz arsa almış belediyeye bağışlamış. Ben bu arsa sayısını 217’ye çıkarmıştım. Bunun hepsini satmışlar. Şuan satılacak arsa yok ne varsa satmışlar.” Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir