CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, 28 Mart 2024 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde 2023 Temmuz ayında Ordu’da meydana gelen sel felaketini hatırlatarak, felaket sebebiyle altyapı tesislerinin ve hanelerin zarar gördüğünü aradan geçen 9 ayda söz konusu tahribatlar onarılmadığı için Bülbül Deresine kanalizasyon aktığını ifade etmişti. Önergede dere ıslahının tamamlanacağı tarihi sorgulayan Torun, bu süreçte yaşanan doğa katliamına ilişkin sorular da yöneltti.

Mere Cgftorun Dere Filan

Afet Temmuz’da, Onarım işi Mart’ta!

Torun, önergeyi cevaplamak için 2 aya yakın bir süre bekleyen Bakanlığın paylaştığı yanıt nereden tutulsa elde kalmaktadır. Taşkın hasarları onarım işine 8 Mart 2024 tarihinde başlandığını ifade eden Bakanlık, uygulama proje hazırlıklarının yapıldığını açıklamıştır.  İnsanlar 3 günde aya gidiyor, Ordu’da duvar inşaatına 9 ayda başlanıyor!” dedi.

Afetten yaklaşık 9 ay sonra harekete geçen Bakanlığın bu süreçte dereye deşarj edilen kanalizasyona ilişkin açıklama yapmadığına dikkat çeken Torun: “Taşkının üzerinden 9 ay geçmiş hala hazırlık yapılıyor, 9 ayda ne yaptınız? Bu sürede can damarımız olan derelerimizin, yeraltı sularımızın kirlenmesine nasıl göz yumdunuz? Bu nasıl bir sorumluluk anlayışı? Bu nasıl bir vicdansızlık? İfadeleriyle tepki gösterdi. Taşkından 9 ay sonra kanalizasyon hattının dereye aktığı bölgede duvar inşaatına başladık diyorlar, geldiğimiz çağda insanlar 3 günde aya gidiyor.” Şeklinde konuştu.

Ordu’yu Kanalizasyon Pisliğine Boğdurmayacağız

Bu akıldışı anlayış güzel Ordumuza yakışmıyor diyen Torun, “ Eşsiz doğasıyla, verimli toprakları ve üretken insanlarıyla cennetten bir köşe olarak görülen şehrimizi ihmalkarlığa ve sorumsuzluğa kurban ettirmeyeceğiz. Devasa bir kültür ve doğa mirası olan Ordu’yu kanalizasyon pisliğine boğanların karşısında dimdik durarak mücadelemize devam edeceğiz.” Diye konuştu. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir