Ordu’da aciller başta olmak üzere hastanelerin dolu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Son zamanlarda sahada ve sağlık kuruluşlarında görüyoruz. Aciller dolu, hastaneler ki özel hastaneler de dahil olmak üzere dolu. Bunun sebebi mevsimsel olarak üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gelişen hastalıklar. Bu yüzden bir salgın var diyebiliriz.” Diye konuştu.

Nezle de var

Bu salgının içinde H1N1 virüsü dediğimiz domuz gribi de var diyen Enginyurt, “Gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarının yarıya yakını eskiden domuz gribi adını verdiğimiz H1N1 virüsüne bağlı hastalık. Diğer gelen hastalarda ise influenza ve nezle virüsü var.” Şeklinde konuştu.

Beklenmedik sonuç yok

Enginyurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sene koronavirüs daha önceki yıllara göre nispeten azaldı. Zaten tamamını artık üst solunum yolu enfeksiyonu olarak nitelendiriyoruz. Vakalar tahmin edildiği üzere seyrediyor. Yani tahminimizin dışında salgını ağır geçiren ve beklenmedik ölümle sonuçlanan bir vaka yok.”

özgür enginyurt 2

Kronik hastalar için risk var

Kronik hastaları da uyaran Enginyurt, “Kronik hastalığı olan yatalak hastalarda her taze enfeksiyon bir ölüm nedenidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olmak zorunda değil idrar yolu enfeksiyonu ya da diğer enfeksiyonlarda ölüm nedenidir. Buna bağlı hastanelerde yatışlar var. Yoğun bakıma alınan hastalar oluyor. Bu yoğun bakıma yatan hastaların tamamı kronik hastalığı olanlar ya da ağır hastalıkları olan ve üzerine enfeksiyon eklenmiş hastalar. Buradan da şu sonucu vatandaşlarımız da rahatlıkla çıkarabilir. Kronik hastalığı olanların kendilerini korumaları gerekiyor. Aşılarını tamamlamaları gerekiyor. Grip aşısı ve zatürre aşısı muhakkak yaptırmış olmaları gerekiyor. Zatürre aşısı ömürde bir defa grip aşısı her yıl Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayı da dahil yaptırılabilir, yaptırılması gerekiyor.” Dedi.

Bu kez maskeyi hasta olanlar takmalı

Enginyurt, “Korona döneminde maske takmayı çok önemsiyorduk ama bu sefer farklı bir şey diyeceğim. Maske takan kişiler sağlıklı kişiler değil de maskeyi takanlar hasta kişiler olursa bu sefer bu üst solunum yolu enfeksiyonunun önüne geçebiliriz. Çünkü artık eskisi gibi bir genel bir pandemi yok. Hasta olan kişi maske takar ise etrafında ailesine, çalıştığı kuruma, okulda diğer öğrencilere yaymamış olur. Maskeyi bu sefer özellikle hasta olanlar yani öksüren, hapşıran, tıksıran taksın.” Diyerek vatandaşları bilinçli olmaya davet etti

D vitamini önemli

Üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmanın yollarını da açıklayan Enginyurt, son olarak şunları söyledi: “Korunmak için ise beslenme, doğru beslenme, uyku, sabah kahvaltısı çok önemlidir.  Ayrıca, vitamin eksikliği vücudun direncinin düşmesine neden oluyor. Bu son vakalarda hastalarımız D vitamini eksikliğine bağlı üst solunum yolu enfeksiyonunu ağır geçirdi. O yüzden D vitamini eksikliğinin tamamlanması gerekiyor.”  Soner ÖZDEMİR

Yaşlılara maske uyarısı! Yaşlılara maske uyarısı!

Editör: Soner Özdemir