Ordu’nun Altınordu İlçesi’ne bağlı Boztepe Mahallesi, Çorbacıoğlu mevkiinde yaşanan olayda özel şahsa ait fındık bahçesi üzerinde yıllardır bir cami bulunuyor. 15 yıl önce eskisi yıkılan, yenisi hayırseverler tarafından yaptırılan camiye Diyanet tarafından imam atanmasına rağmen yıllardır caminin bir tapusu yok. Diyanet İşleri Başkanlığı caminin tapusunu alamayınca cami yeri bağışlayan kişinin üzerine kaldı.

Cami için değer belirlenmedi

Bahçe hissedarları arasında ortaklığın giderilmesi davası açılmasıyla Ordu 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, üzerinde caminin de yer aldığı 5 dönüm 200 metre fındık bahçesini satışa çıkarttı. Bilirkişi, fındık bahçesi için 650 bin 277 TL değer belirlerken cami için bir değer belirlemedi. Bilirkişi raporunda, cami ve camiye ait abdesthane olarak kullanılan iki katlı bina kamu yapısı olarak değerlendirilmiş olup değeri satış bedeline eklenmemiş iş bu husus ihaleye katılacakların dikkatine sunulur, denildi.

cami-1

Konu hakkında konuşan Altınordu Boztepe Mahallesi Muhtarı Mustafa Kurucu,” Yıllardır aynı yerde eski cami vardı. 15 yıl önce eski cami yıkıldı, yerine hayırseverlerin katkılarıyla yeni cami yapıldı. Caminin de üzerinde olduğu fındık bahçesi için hissedarlar mahkemeye başvurmuş. Cami için yıllar önce bu yer bağışlanmış ama tapusu tescil edilmemiş. Bu problemin çözülmesini bekliyoruz” dedi.

Satış ihalesi Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek olan fındık bahçesinin yeni sahibi caminin de yeni sahibi olurken caminin tapu probleminin nasıl çözüleceği ise bilinmiyor. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir