Ey..! Yüce yaradan Kurbanın olayım!

Sen kurban olma, senin yerine Allah kurbanlık yapılacak hayvanları zaten elinin altında bulundurmuş sen kurbanı ondan kes, kurban kesecekler en önce şunları kesmeleri gerekir: Haramı, gıybeti, dedikodu yalanı dolanı ve iftira gibi haram olan şeyleri kesmeleri gerekir.

Kimler kurban kesmeli? Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu malî bir ibadettir.

Kurban keseceklere önemli bir hatırlatmadır.

Orta kurban kesecek kişilerin birbirlerini iyi tanımaları gerekir. Hanefi mezhebine göre: kurban keseceklerin içinde ki kişilerin mutlaka birbirlerini kurban kesmeden önce tanımalı ve öyle kurban kesmesi gerekir, içlerinden birinin itikat ı bozuk olması arıza vermesi halinde oradakilerin hiç birisinin kurbanları kabul olmaz. Sadece kurbanları etlik olur, et yemiş olurlar

Şafii mezhebinin göre içlerinden birinin kurban niyetine kesmiş olmaları halinde bu kurban yeterli olur der, Onların bu konuda görüş ve dayanaklarını şu şekildedir. Kurban ibadeti hisseli bir kesimdir. İyi niyetle kesen kişinin kurbanı sahihtir derler.

Benim şahsi görüşümü merak edenlere naçizane tavsiyem şöyledir;

Ya çok iyi bilip tanıdığın kişilerle kurban keseceksin, ya da tek başına kesilmesi gereken hayvanlardan kurban edeceksin.

Hiçbir şekilde tanımadığın, insanlardan oluşan gruplarla kesilen kurbanların sakıncalı olduğu düşüncesindeyim,

Kurbanı kestik illaki terazi ile mi bölüşmemiz gerekir sorusuna verilen cevap olursa iyi olur olmasa da herhangi bir şey değişmeyeceğini söylemek isterim.

Kurbandan mutlaka fakir fukaraya pay ayrılmalı, kesip kuşbaşı Kıymet çekerek derin dondurucu difrizleren doldurulmamalıdır.

Gece kurban kesmek caiz midir?

Kurban gece ve gündüz kesilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Kurban birlikte mi kesilmeli yoksa ayrı ayrı yerden mi kesilmelidir?

Kurban kesen kişilerin istediği yerde kurbanlarını kesebilirler illaki birlikte kesmelerine gerekmez. uygun olmaları halinde tabii ki birlikte kesmeleri güzel olur, mesafe uzak olur taşıma güçlü olur zahmet olur o zaman birlikte kesmek eziyet olmuş olur doğru olmaz.

Evden bir kişinin kurban kesmesi yeterli sayılır mı?

Kesinlikle hayır, hali vakti yerinde olan herkesin kadını erkek, yetişkin çocukların kesmesi gerekir.

Birileri tarafından bağışlanan kurbanlık olur mu?

Herhangi birileri tarafından bir kişiye kurban kesmeleri için bir kurbanın bağış yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur kurbanı kabul olmuş olur.

Boş parayla kurban kesmek sahip midir?

Evet borç parayla taksitle kurban kesmek caizdir.

Kredi kartıyla kurban kesmek caiz midir?

Faizi bulaşmaması kaydıyla kredi kartıyla taksit etmek şartıyla kurban kesmek caizdir.

Çok kalabalık aile olursa, bir de yıldan yılı et yiyorlarsa o zaman, o kurbandan fakir ve komşu hakkı ayırmak kaydıyla olur.

Burada şunu da izah etmem gerekiyor. Kurban kesmeye soyunan kişilerin, şirketlerin bu işi yapanların, dine ve İslam’a saygı saygıları olması gerekir. İslam‘dan bir haberi olmayanların sadece kurban bayramı günleri ticaret amacıyla, insanların paralarına göz dikerek, 20 kg mu 30 kg mu gibi net kilo vererek kurban kesmesi asla ve asla caiz değildir.

Mesela bir örnek verirsek; 30 kiloluk kurbana girdik diyelim!

Bizim kurbanımız 26!kg geldi. Benim kurbanımın etini bu kişi nereden karşılayacaktır. Uyanık olalım beyler! Allah Resul’ü şöyle buyurmaktadır: Benim ümmetim bir delikten iki defa sokulmaması gerekir. Başka bir hadislerinde ise; bizi kandıranlar bizden değillerdir.

Ne aldanan, ne aldatan, ne de bir başkasının çanağına su taşıyanlardan olmayalım, elhamdülillâh Müslümanız, Müslümanlarla alışveriş yapmayı ibadetin bir parçası olduğunu bilelim

Kalın sağlıcakla Allaha emanet olun.

İlahiyat yazar Hüseyin DENİZ