CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun 7 Kasım 2023 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na Ordu Merkez Organize Sanayi Bölgesinin geliştirilmesi, Ordu 2. Organize Sanayi ve Fatsa Organize Sanayi’nin kredi taleplerinin karşılanması ve Ünye Organize Sanayi bölgesinin yapımının tamamlanma sürecine ilişkin sorular yöneltmişti.

Komisyon toplantısından 1 hafta sonra yazılı cevap gönderen Bakan Kacır sorulara net cevaplar vermekten kaçınırken, “bütçe imkanları” bahanesinin arkasına sığındı. Ordu 2. OSB’nin ve Ordu Fatsa OSB’nin talep ettiği kamulaştırma ödeneklerinin bütçe imkanları çerçevesinde tahsis edileceğini açıklayan Bakan, tahsis işlemlerinin tamamlanacağı tarihi açıklamadı.

Ordu’nun kalkınmasına darbe

Ünye OSB’nin altyapı yapım işinin yüzde 55 seviyesinde olduğunu ifade eden Bakan, yine bütçe imkanları çerçevesinde projeye ödenek tahsisi yapılabileceğini açıkladı. Tamamlandığında 35 bin Orduluya istihdam sağlayacağı öngörülen projelerin yavaş ilerlemesi ve çeşitli bahaneler ile yapım işlerinin sürekli ertelenmesi Ordu’nun kalkınmasına darbe vurmaktadır.

Bakan yanıtlamaya lüzum  görmedi

Torun; “Ordu ülke ekonomisine en çok katkı veren illerin başında gelmesine karşın Saray İktidarı Ordumuzun beklenti ve ihtiyaçlarına karşılık vermemektedir.

Sayın Bakan lütfedip Ordu Merkez Organize Sanayi Bölgesinin geliştirilmesine ilişkin soruyu yanıtlamaya lüzum dahi görmemiştir. Ordu’nun her sorununda olduğu üzere şehrimizin istihdam ve kalkınma sorunları çözülene dek Organize Sanayi Bölgelerini gündemde tutmaya devam edeceğiz.”