Hayallerinize giden bir yolculukta elinizi tutan kişi kim olsun isterdiniz? Sevdiğiniz, güvendiğiniz biri fena olmazdı, değil mi? Ganga da öyle düşünmüştü. Hayalini gerçekleştirmek için çıktığı bu yolculuğun güvenli olduğunu sanmıştı; yol haritasının değiştirildiğini bilmeden…

2022 yapımı bir Hint filmi olan Gangubai Kathiawadi, 1950'lerde Mumbai'ye sevgilisi tarafından oyuncu olacağı vaadiyle getirilen ve geneleve satılan Ganga'nın hikayesini anlatır. Genç ve saf Ganga, geneleve verildiğini anladığından itibaren korku ve şaşkınlık arasındaki git-gellerle birtakım olaylar yaşar. Genelevdeki diğer bazı kadınların aşağılayıcı bakışları ve alayları, Ganga için sadece bir başlangıçtır.

Beklenmeyen dramatik yükseliş

Deneyimli genelev işletmecisi ve trans bir kadın olan Raziabai, Ganga'yı himaye altına alarak aşağılayıcı bakışlara ve yeni düzenine karşı ona hayatta kalma becerilerini öğretir. Bu sahne, iki kadın arasındaki derin ve karmaşık ilişkinin başlangıcını gösterse de Ganga’nın öğrenecek daha çok şeyi vardır. İlk müşterisiyle yüzleşmek zorunda kalarak travma yaşayan Ganga, seks işçilerinin maruz kaldığı fiziksel ve duygusal istismarı çarpıcı bir şekilde hisseder ve hissettirir.

Güçlü mafya lideri Rahim Lala’nın desteğinin yanı sıra aklı ve kararlılığıyla zamanla Kamathipura'da saygın bir figür haline gelen Ganga, yeni adıyla Gangubai, gücünü diğer seks işçilerinin haklarını savunmak ve onları sömürüden korumak için kullanmaya karar verir. Bir yandan da âşık olan bu güçlü kadın, sevdiği adamın itibarını korumak ve seks işçilerinin haklarını savunmak adına aşkından da vazgeçer.

Gerçekliğin gölgesinde

Gangubai'nin yükselişi ve Kamathipura'nın kraliçesi olma yolculuğu, ataerkil bir toplumda kadınlık ve güç kavramlarını sorgulatıyor. Kadın gücü ve bağımsızlığı, seks işçilerinin hakları ve sömürüye karşı mücadele temalarının olduğu film, ne yazık ki gerçek bir hayat hikâyesine dayanıyor.

Filmdeki adıyla Gangubai Kathiawadi, gerçek hayatta Gangubai Harjeevandas, daha çok Gangubai Kothewali veya Gangubai Kathiawadi adlarıyla biliniyor. Filme konu olan Gangubai, tıpkı filmdeki gibi seks işçilerinin hakları ve yetimlerin refahı için çalışan Hint bir aktivisttir. Bollywood’da çalışmak için evlerinden kaçan ve fuhuş yapmak zorunda olan genç kadınlara danışmanlık yapmış, birçok kişinin anne diye hitap ettiği Gangubai, ölümünden sonra fotoğrafları ve heykelleri bölgedeki genelevlere dikilecek kadar önemli bir figürdür.

Riyakâr bir toplum

Konusuyla mest eden Gangubai Kathiawadi, sinematografik olarak da izleyiciyi tatmin eder. Renklerle oynamayı seven yönetmen Sanjay Leela Bhansali, tonsürton renk seçimleri ve etkileyici müzikleriyle filmin dramatikliğini artırır.

Ama asıl dramatik olan ise Ganga ile aynı acıyı paylaşan kadınların Ganga’yı desteklememeleri, erkeklerin hayat kadınlarını eleştirmesine rağmen geceleri yine o kadınlara gitmeleri ve çocukların eğitilmesi gerektiğini savunan insanların hayat kadınlarının çocuklarını okula kabul etmemeleridir.