1981 yılında Mardin'de doğan Chakar, müzik eğitimine Diyarbakır'daki güzel sanatlar lisesinde başladı. Çello dersleri de alan Chakar, Anadolu Lisesi'ndeki eğitimi sırasında yazmaya başladı ve öykülerinden biriyle Ankara'da bir yarışmaya katıldı. Yarışma partisinde söylediği Ludwig van Beethoven'ın "Ich Liebe Dich" (Seni seviyorum) şarkısı, jüri üyelerinden birini kendisine opera sanatçısı Maria Callas'ın CD'sini verecek kadar etkilemişti. Callas'ı dinlemek, Chakar'a soprano olarak kariyer yapma konusunda ilham verdi.

dyX8_3hH_400x400

2003 yılında Ankara Gazi Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun olan Chakar, şan öğretmeni oldu. 2004 yılında bir İtalyan opera yöneticisinin onu Perugia'daki Conservatorio F. Morlacchi'ye kaydolmaya davet etmesinden sonra eğitimini İtalya'da sürdürmeye karar verdi. Buradan yüksek lisans derecesiyle mezun olan Chakar, ardından dünyanın birçok önemli opera sahnesinde yer aldı.

ed1166f90442498c9a84c7e66f367fff

Chakar, 2019 yılında Teatro La Scala'da sahneye çıkarak, Türk opera tarihindeki ilk Kürt soprano olarak tarihe geçti. Bu performansıyla büyük bir başarı elde eden Chakar, dünyaca ünlü opera sanatçıları arasında yerini aldı.

Chakar, Kürtçe halk şarkılarını operaya taşımasıyla da tanınıyor. 2022 yılında "Kürtçe Operalar" adlı bir albüm yayınlayan Chakar, bu albümle Kürt müziğinin operayla buluşmasını sağladı.

Atakan Öztürk

Özgür Özel, CHP TBMM Grup toplantısında konuştu Özgür Özel, CHP TBMM Grup toplantısında konuştu