Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de yaptığı konuşmada, Kadın vatandaşlarımızın da sigorta başlangıcından önceki yaptığı doğumları borçlanma hakkı yasal olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Gündem dışı söz alan Milletvekili Şanlıtürk, konuşmasında; “Doğurganlık oranının son yıllarda nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altına düşmesi Türkiye açısından varoluşsal bir felaket ve tehdit olarak algılanmaktadır.

Doğurganlık oranının arttırılması adına; Kadınlarımızın işe girişten önce yapmış oldukları doğumları emeklilikte borçlanarak saydırabilmeleri teşvik edici olacaktır” dedi.

“SİGORTA BAŞLANGICINDAN ÖNCEKİ DOĞUMLARA BORÇLANMA”

Sigorta başlangıcından önceki yapılan doğumları borçlanma kapsamına alınmasını talep eden Milletvekili Şanlıtürk, şöyle devam etti; “Mevcut düzenlemede; Erkek sigortalılar askerlik süresini ilk işe giriş tarihinden önce veya sonra olmasına bakılmaksızın borçlanma yapabiliyorken, kadın sigortalılar doğum borçlanmasını sadece işe giriş tarihinden sonra doğan çocuklar için yapabiliyor.

“EK GELİR SAĞLANIR”

Kadın vatandaşlarımızın da sigorta başlangıcından önceki yaptığı doğumları borçlanma hakkı yasal olarak düzenlenmelidir.
Ayrıca; bu düzenleme yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapılacağından ek gelir de sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

Şanlıtürk’ten Yeni Haftada Gürgentepe Ziyareti Şanlıtürk’ten Yeni Haftada Gürgentepe Ziyareti

Editör: Zeynep Telci